Cez obrazovky počítačov porfólioví manažéri sledujú, ako sa menia finančné trhy. Hľadajú kedy a kde sa oplatí vstúpiť do hry a zarobiť. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Obleky, stres a rutina
„Nie je to ako vo filmoch o Wall Street, ale aj u nás môže byť atmosféra rušná," hovorí o svojej práci investičný manažér z úseku riadenia portfólií Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Peter Poledna. „Niekedy nás stresujú veci, ktoré nevieme ovplyvniť."
Portfólio manažér musí byť niekto, kto má skúsenosti s obchodovaním na kapitálovom trhu, prehľad, je dôsledný a zodpovedný, vie reagovať v strese. Nemôže sa ním stať ktokoľvek. Najčastejšie sa na túto pozíciu v správcovskej spoločnosti vypracuje, alebo prichádza z dílingu niektorej z bánk.
Potom už chodí každý deň na ôsmu, ale najneskôr na deviatu ráno a musí prečítať správy, analýzy, čerstvé firemné výsledky... Každý deň je podobný a zároveň iný. „Nedá sa povedať, ktorý je najrušnejší. Najrušnejšie býva vtedy, keď sa zverejňujú dôležité čísla," hovorí portfólio manažér Roman Guderna.
Tomu, kedy budú oznámené významné štatistiky, musia prispôsobiť aj svoje stravovacie zvyklosti. „Musíme si načasovať obedy tak, aby sme tu boli, keď sa niečo deje," vysvetľuje Peter Machaj z VÚB Asset Managementu. Dennou rutinou je nielen ráno prejsť výsledky a záverečné ceny na trhoch vo vzdialených kútoch sveta, ale monitorovať dianie neustále.
Keď sa na trhoch prestane obchodovať, musia sa vybaviť „papierovačky". „To je to, čo ja na tejto práci nemám rád. Množstvo administratívy, ktorá sa navyše stále mení," sťažuje sa Machaj.
Pri nákupoch a predajoch nemajú voľné ruky. Musia predovšetkým dodržiavať vopred definovanú investičnú stratégiu a vnútorné investičné predpisy. „Na nás je, aby sme našli zaujímavé výnosy medzi cennými papiermi v rámci toho, čo dovoľujú zákony a predpokladá stratégia," popisuje Guderna.
Peter Machaj urobí za mesiac 120 až 130 obchodov. „Priemerne za deň to teda vychádza na päť," Správcovské spoločnosti denne predajú podielové listy za desiatky miliónov korún, a portfólio manažéri hľadajú príležitosti, kam ich investovať. Väčšinou sa preto nakupujú cenné papiere.
Miliardy na starosti
Správcovská spoločnosť Slovenskej sporiteľne má dvoch portfólio manažérov, VÚB troch. Každý tak má na starosti niekoľko miliárd korún. „Pre nás tie miliardy už tak neznejú, sústreďujeme sa viac na dobrý obchod, ako na objem, s ktorým pracujeme," hovorí Guderna. „Keby mali nad tým premýšľať, polhodinu meditovať nad každým obchodom, neboli by správni portfólio manažéri. Musia hneď vedieť podľa stratégie fondu zareagovať," tvrdí člen predstavenstva VÚB Asset Managementu Gabriel Hinzeller.
Sami tvrdia, že ich práca je pokojnejšia, ale rovnako rozvážna ako práca dílerov, ktorí obchodujú s menami či úložkami. „Oni na konci dňa vedia, aký majú zisk či stratu. My sa porovnávame s benchmarkom, ktorý chceme prekonať," vysvetľuje Poledna. Benchmark je spravidla index, ktorý si fond vybral, aby sa mohol čo najviac porovnávať s trhom a cieľom je prekonať ho, alebo kopírovať jeho vývoj.
Ľudia, čo spravujú peniaze v týchto dvoch z domácich správcovských spoločností, sú do svojej práce nadšenci. „Hlavne zahraničné kapitálové trhy sú dynamické, často sa tam stáva niečo, s čím som sa ešte nestretol. Reagovať v takýchto situáciách, to je to, čo ma baví," hovorí Machaj.
Portfólio manažéri chodia do práce v oblekoch. V piatok ich však môžete stretnúť už voľnejšie naladených - vrátane oblečenia. „Ak v piatok nemáme žiadne pracovné stretnutia, môžeme byť oblečení menej formálne. Samozrejme, po ruke je vždy oblek, ak by sa neočakávane dohodlo nejaké dôležité stretnutie," dodáva Poledna.
Zlaté desatoro obchodníka
Obchodníkom, aj tým, čo spravujú podielové fondy, visia často nad stolmi pravidlá, myslené samozrejme iba čiastočne vážne, skôr na pobavenie.
1. Nikdy neakceptuj stratu (nie si tu preto, aby si prerobil).
2. Ak si stratový, zdvojnásob svoju investíciu (vývoj sa musí raz obrátiť).
3. Obchoduj vo veľkých objemoch (ak je obchod dobrý pre časť z tvojho balíka, určite je dobrý aj pre celý balík).
4. V jednom obchode zariskuj všetko (prečo robiť miliónové obchody s dolármi, ak môžeš zarobiť milióny dolárov na obchode?).
5. Ak nedokážeš presvedčiť vedenie o výhodnosti obchodu, „spracuj" ho dlhými a komplikovanými frázami (nikto tomu nerozumie lepšie ako ty).
6. Nikdy neobchoduj na účet svojich kamošov (priateľove peniaze nie sú jeho žena!).
7. Poistiť sa proti strate, to je pre slabochov (ak sa chceš chrániť, kúp si záhradu a postav si vysoký plot!).
8. Ak sa nevieš rozhodnúť, tipni si (máš obchodovať, nie rozmýšľať).
9. Zlepši si výsledky aj na úkor akcionárov (ak spravíš dobrý obchod s klientom, zarobí firma, zarobíš ty, a keď zarobia dvaja z troch, to predsa vôbec nie je zlá bilancia).
10. Ak prerobíš, nestrácaj hlavu, nie sú to tvoje peniaze (ale poponáhľaj sa vyúčtovať si svoje firemné výdavky, kým prídeš o prácu).
Čo je to portfólio
Všeobecne ide o súbor niečoho, vo finančnom svete súbor cenných papierov, ktoré niekto vlastní - fyzická osoba, firma či napríklad aj podielový fond.