Sneh je pre záhradkára dobrým aj zlým darom zimy. Podľa dlhodobých pozorovaní trvá snehová prikrývka v nížinách Slovenska najčastejšie dva až tri mesiace, zatiaľ čo v kotlinách horskej oblasti a na svahoch vysokých pohorí viac ako štyri mesiace v roku.
Pre rastliny je snehová prikrývka z kyprého snehu ochranou pred mrazom. Hlboká vrstva chráni pôdu v zime pred zamrznutím. Polmetrová hrúbka snehovej prikrývky ochráni pôdu pred zamrznutím aj pri mrazoch -30 stupňov. Každých 10 cm totiž tlmí mráz až o 5 stupňov. Túto vlastnosť snehu môžeme využiť na ochranu skalničiek pred vymŕzaním. Na skalke vybudujeme v smere vetra nízke zátarasy z plastu, ku ktorým vietor nahrnie záveje snehu. Sneh je aj dobrým zdrojom vody pre pôdu i rastliny. Ponechané byle slnečnice alebo kukurice na hriadkach zeleniny zadržujú sneh a kumulujú tak vodu v pôde.
Nerovnosti na trávniku sa pri väčšej prikrývke snehu nevyplácajú. V priehlbinách sa topí dlhšie. Naviac do nich steká voda z okolia. Vytvárajú sa tak vyležané plochy, v ktorých tráva žltne a vymoká. Mokrý sneh je pohromou pre dlhé krehké konáre drevín. Najmä ihličnanom sa pod snehom často ohýbajú a lámu.
Odporúča sa preto koruny košatých kríkov a malých stromčekov zviazať motúzom do balu. Košatým kríkom, ako je napríklad Juniperus chinensis, treba sneh z konárov častejšie striasať. Ovocným stromom odstraňujeme aj zľadovatený sneh z konárov. Môže ich totižto nielen polámať, ale i značne podchladiť. Pri silnom mraze a vetre pôsobí zľadovatený sneh ako katalyzátor omrzlín a mrazových puklín v pletive rastlín. Dobre je preto sadencom a mladým stromčekom obaliť kmeň a dolné konáre papierom alebo vrecovinou.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.