NEZNÁMA A SLÁVNA KAUZA, KTORÉ UVOĽNILI POHYB

Na začiatku bol inzerát

(prípad Gaetano Dona verzus Mario Montero - júl 1976)

Predseda futbalového klubu Rovigo z Talianska Mario Montero poveril manažéra Gaetana Donu, aby vyhľadal pre tím hráčov. Dona uverejnil inzerát v belgickej tlači. Montero odmietol platiť inzertné náklady, lebo chcel angažovať hráčov výlučne s talianskym občianstvom. Argumentoval, že tak prikazujú predpisy talianskej futbalovej asociácie. Dona argumentoval, že takéto ustanovenie je v rozpore s viacerými článkami Zmluvy o Európskom spoločenstve (ES, predchodca Európskej únie).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Európsky súdny dvor (ESD) rozhodol: pravidlá alebo národná prax športovej asociácie, ktoré limitujú právo profesionálneho alebo poloprofesionálneho hráča výlučne na občanov daného štátu sú v rozpore so Zmluvou o ES. Presne - znamenajú neprípustnú diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti. Zákaz diskriminácie sa netýka len verejných inštitúcií, ale tiež predpisov športových asociácií. Výnimkou sú akcie špecifického charakteru - napríklad zápasy reprezentačných družstiev.

Najslávnejší priemerný futbalista

(prípad Jean-Marc Bosman verzus belgická futbalová asociácia - december 1995)

Priemernému belgickému hráčovi RC Liége Bosmanovi (hral v ňom od roku 1988) navrhol klub o dva roky novú zmluvu za oveľa horších podmienok. Futbalista odmietol, klub ho zaradil na zoznam prestupov. Žiaden klub o neho nejavil záujem v rámci takzvaných povinných transferov, ktoré si podľa vtedajšieho prestupového poriadku vyžadovali finančné odstupné. Bosman podpísal zmluvu s druholigovým francúzskym Dunkeurqueom. Prestup sa neuskutočnil, lebo belgická futbalová asociácia nezaslala medzinárodný certifikát francúzskej. Liége prestal prípad zaujímať, rátal s nesolventnosťou malého francúzskeho družstva. Bosman zažaloval svoj belgický klub a súd prvej inštancie dal prešetriť, či sa Zmluva ES vzťahuje i na futbalistu.

SkryťVypnúť reklamu

V apríli 1992 urobil Bosman rozhodujúci krok, ktorý vošiel do športovej histórie. Svoje požiadavky rozšíril aj na Európsku futbalovú úniu (UEFA). Futbalista žiadal nahradiť ujmu za utrpené škody a zmarenú športovú kariéru. Taktiež požadoval vydanie deklarácie, že na neho sa nevzťahuje obmedzenie možnosti pri nasadzovaní viacerých cudzincov v jednom zápase, ako určovala ktorákoľvek národná federácia.

Po komplikovaných a dlhotrvajúcich diskusiách a skúmaniach Európsky súdny dvor rozhodol: šport je ekonomická aktivita, pretože profesionálni futbalisti sú v pracovnoprávnom vzťahu, ktorý im zaručuje odmenu za vykonanú prácu. Európsky súdny dvor zaradil šport ako objekt komunitárneho práva Zmluvy ES.

Bosmanovo víťazstvo malo dva podstatné body, ktoré ovplyvnili ďalšie prestupy. V prvom rade - športovec po vypršaní zmluvy s klubom v krajine Európskej únie môže prestúpiť do tímu iného štátu EÚ bez nároku predchádzajúceho zamestnávateľa na akékoľvek odstupné.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom rade - prestalo platiť pravidlo UEFA, podľa ktorého mohli v jednom zápase nastúpiť iba traja „cudzinci" plus dvaja takzvaní asimilovaní hráči, ktorí v danej krajine pôsobili minimálne päť rokov. Bosman a jeho právnici rozbili celý futbalový prestupový poriadok, v konečnom dôsledku každý v kolektívnej hre. Prípad založili na presvedčení, že normy UEFA obmedzujú základnú slobodu voľného pohybu zamestnancov.

P. S. V práve nikdy nič nie je čierno-biele bez výnimiek. Komunitárne právo síce striktne zaručuje fandamentálnu slobodu voľného pohybu zamestnancov, ale nevylučuje úpravy národných zväzov alebo medzinárodných federácií. Tiež však musia byť v súlade s európskym právom. Futbalista môže uzatvárať zamestnanecký pomer po dovŕšení 18 rokov. Klub, v ktorom hráč začínal, má právo aj po vypršaní zmluvy žiadať od nastávajúceho zamestnávateľa odstupné, ak športovec nedovŕšil 23 rokov. Federácie (národné i medzinárodné) si môžu tento vekový strop upraviť, nemôžu však prekaziť prestup.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 242
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 468
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 094
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 870
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 682
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu