Praha 4. februára (TASR) - Desiate výročie začiatku vysielania druhej českej súkromnej a prvej celoplošnej súkromnej televíznej stanice, televízie Nova, podrobne okomentovali všetky české denníky. Väčšinou pripomenuli peripetie, ktorými televízia prešla, a skutočnosť, že zakladateľ stanice - Vladimír Železný - sa výročia vo funkcii riaditeľa a majiteľa nedočkal.
Podľa Práva Nova odštartovala na českom televíznom trhu revolúciu. "Diváci ju zaťali milovať a vyhľadávať, krivka jej sledovanosti letela hore a konkurencii pribudli starosti, ako s ňou držať krok," poznamenal ľavicový denník a ocenil, že Nova predviedla na obrazovkách niečo dovtedy nevídané - dokázala urobiť z neznámeho človeka mediálnu hviezdu, ukázala divákom, čo je to telenovela, a predviedla, že reportér spravodajstva môže stáť s mikrofónom v ruke a hovoriť do kamery priamo z miesta akcie.
Vlani v máji sa novým generálnym riaditeľom TV Nova stal Petr Dvořák, člen vedenia skupiny PPF, ktorá ovládla Novu. Bývalý šéf Novy Vladimír Železný sa súdnou cestou domáha ovládnutia svojej bývalej stanice, ale Dvorák je presvedčený o tom, že Železný v Nove skončil navždy. "Éra Železného v Nove sa už raz a navždy skončila," konštatoval pre denník Právo.
V Lidových novinách (LN) bývalý riaditeľ Českej televízie Ivo Mathé v súvislosti s jubileom Novy poznamenal, že od prvých porevolučných dní patril medzi zástancov súkromného televízneho vysielania, ale v prípade TV Nova došlo k zneužitiu televíznej licencie, porušovaniu predpisov, manipulácii a tolerovaniu podnikania v štýle, ktorý bol vzdialený civilizovanej trhovej ekonomike.
"Dňa 30. januára 1993, šesť členov Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie, namiesto predpísaných deviatich, rozhodlo. Licencovanie CET-21 možno nazvať aj podvodom. Voči divákom, voči konkurencii. Žiadateľ získal licenciu na projekt, podľa ktorého potom nevysielal," napísal Mathé a vysvetlil, že CET-21 predložila rade "superverejnoprávny" plán, ale keď licenciu získala, so súhlasom rady plán od základov zmenila.
CET-21 sa bezplatne dostal k licencii, ktorá neskôr umožnila TV Nova miliardové zisky. Po "lúpeži", keď Železný vytlačil z Novy nenávidených amerických investorov, museli neskôr českí daňoví poplatníci na základe rozhodnutia arbitráže zaplatiť 10,5 miliardy Kč.
Bývalý šéf ČT má českým politikom, ktorí volili televíznu radu, za zlé, že ignorovali neprehľadnosť majetkových vzťahov okolo Novy. Poradiť si nevedeli ani súdy. Ak niekto podal žalobu, dlho sa zisťovalo, kto vlastne za obsah vysielania zodpovedá.
Česká nezávislá televízna spoločnosť (ČNTS) jednoznačne vysielala, kým firma CET-21 nemala ani sekretárku. TV Nova ako právnická osoba nikdy neexistovala.
Mladá fronta DNES v súvislosti s desiatym výročím Novy priniesla spomienky prvej moderátorskej dvojice, ktorá na Nove 4. februára 1994 moderovala prvé televízne noviny.
"Bývalý rozhlasový redaktor Zbyněk Merunka a bývalá herečka Stanislava Wanatowiczová sa pre milióny divákov stali prvými tvárami prvej súkromnej celoplošnej televízie v postkomunistickom svete," poznamenal denník s tým, že premiéru sprevádzala obrovská nervozita a neustále "pobiehanie doktora Železného". Príbehy oboch moderátorov ilustrujú pominuteľnosť televíznej slávy.
Wanatowiczová opustila Novu už na jeseň 1994, nastúpila na MZV ČR a pracovala v Bratislave ako kultúrny atašé, dnes v Bratislave riadi České centrum. Merunka si užil slávy viac. Na nove bol päť a pol roka, v roku 1998 bol dokonca najpopulárnejšou tvárou Novy.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem