Brusel 4. februára (TASR) - Európska únia (EÚ) bude pravdepodobne čeliť kompenzačným požiadavkám svojich najväčších obchodných partnerov USA, Číny a Japonska v prípade, že rozšírenie bloku znevýhodní exportné objemy.
Aj Rusko už vyjadrilo znepokojenie, že prijatie 10 nových členov do EÚ kvôli vyšším clám negatívne zasiahne vývoz ocele a iného tovaru. Táto krajina sa tiež obáva zavedenia nových kvót tam, kde sa doteraz žiadne neuplatňovali.
Podľa Európskej komisie (EK) majú členské štáty Svetovej obchodnej organizácie (WTO) právo žiadať kompenzácie za akékoľvek obchodné straty spôsobené menej atraktívnymi podmienkami po vstupe kandidátskych krajín do EÚ.
Dotknuté krajiny môžu získať kompenzáciu vo forme nižších taríf alebo výhodnejších obchodných podmienok v iných oblastiach. Hotovostná finančná kompenzácia však zrejme nepripadá do úvahy.
EK poukazuje na fakt, že rozšírenie EÚ ponúkne obchodným partnerom rozsiahlejší trh, ľahší prístup na trh súčasných kandidátov a podstatnú redukciu celkových dovozných taríf.
Hoci Rusko nie je členom WTO, s EÚ má podpísanú dohodu o ekonomickej a politickej spolupráci. Ako uviedla hovorkyňa komisára EÚ pre obchod Arancha Gonzalezová, EÚ rokuje s Ruskom, Ukrajinou a Kazachstanom o zvýšení ich kvót na produkciu ocele. Ak však Moskva odmietne poskytnúť novým členom EÚ rovnaké obchodné podmienky ako súčasným členom, Brusel môže odpovedať zavedením vyšších taríf na niektoré ruské výrobky.
Informovala o tom agentúra Reuters.