Prečo Jammer napokon vycúval?

ŠK Slovan Bratislava - futbal sa podľa nemeckého podnikateľa Daniela Jammera definitívne nestane jeho majetkom. Nekúpil ho a jeho odchod v utorok z Bratislavy bol vraj definitívny.

ŠK Slovan Bratislava - futbal sa podľa nemeckého podnikateľa Daniela Jammera definitívne nestane jeho majetkom. Nekúpil ho a jeho odchod v utorok z Bratislavy bol vraj definitívny.

Vo vedení Slovana vládne rozčarovanie a nepochopenie z toho, čo sa na poslednú chvíľu udialo. Slovanisti, ako nám povedal generálny manažér Roman Dubeň, nedostali na tlačovku, zvolanú na utorok, pozvánku a definitívne znenie zmluvy prišlo o 14.58 h iba v angličtine.

Čo sa vlastne teda všetko udialo, kto je vinný za nedohodu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skrat v poslednej chvíli

Mikuláš Tarči, ktorého Jammer vymenoval na januárovej tlačovke za viceprezidenta a manažéra svojho možného klubu, si myslí, že prišlo ku skratu v komunikácii v poslednej chvíli. „Pri príprave aktu, keď sa mali podpísať posledné dokumenty, prišlo k hrubej chybe v organizácii a treba vyšetriť, kto je za to zodpovedný. V tom bol bol podľa mňa celý kameň úrazu." Tarči včera nevedel, ako sa budú veci ďalej vyvíjať, ale domnieva sa, že slovanisti by mali Jammera ešte raz osloviť, aby si vyjasnili, o čo išlo. „Oni s ním rokovali a všetko sa zdalo v poriadku. Oni by sa mu mali ozvať. Keď už aj bude rozchod, nech je však na úrovni," mieni Tarči.

Roman Dubeň, generálny manažér Slovana: „Práve som sa vrátil od Miroslava Králika z predstavenstva Slovana a skonštatovali sme, že my volať nebudeme. My sme sa neurazili a neodišli sme od rozrobenej veci. Nech zavolá pán Jammer, ak uzná za vhodné."

SkryťVypnúť reklamu

Zastavil rozbeh štadión?

Slovan sa dohodol s firmou Deloitte & Touche na hľadaní strategického partnera v minulom roku. V polovici decembra 2003 označila firma Jammerovu VSMPO Tirus za potenciálne najvážnejšieho kandidáta na kúpu. Tesne pred finišom sa uskutočnilo rokovanie na Slovenskom futbalovom zväze. Podľa istých zdrojov tu nastal prvý vážnejší problém.

Mal Jammer záujem o Slovan alebo o pozemky, na ktorých je ihrisko? „Pán Jammer od začiatku vedel, že štadión patrí Slovanu a sčasti mestu, ale tvrdil, že jemu ide o futbalový klub a jeho napredovanie. Vedel aj to, že futbalový zväz má predkupné právo na štadión, a potenciálny nový majiteľ Slovana, nech by to bol hocikto, mohol byť iba druhý. Vtedy, ak by si zväz neuplatnil predkupné právo," vysvetlil Dubeň.

SkryťVypnúť reklamu

Zväz štadión chce

Prezident zväzu František Laurinec vraví: „Už dávno je známe, že zväz dal Slovanu ponuku na kúpu štadióna, ktorý plánuje s mestom prebudovať na moderný stánok. To som zopakoval aj na stretnutí s pánom Jammerom." Či a ako táto skutočnosť ovplyvnila transakciu medzi Slovanom a Jammerom, Laurinec nevie.

Tému štadióna na záver misie spomenul aj Jammer. „Hovorili sme pri zostavovaní zmluvy o všetkom, aj o štadióne. Naša dohoda však nepredpokladala, že by sme ho primárne kúpili. Našu ponuku Slovanu sme oproti prvej zvýšili. K zmluve sa nechcem vyjadrovať, som viazaný mlčanlivosťou."

V kuloároch sa hovorilo, že v jednej z možných verzií bolo, že by Jammer kúpil aj Inter a jeho štadión, on sa však k tomu nevyjadril.

SkryťVypnúť reklamu

Vedel Jammer o dlhoch?

Jedným z možných dôvodov, prečo sa všetko skončilo nedohodou, môžu byť aj slová Jammerom vymenovaného šéftrénera Jozefa Chovanca na tlačovke 17. januára. „Až po otázkach novinárov sa Jammer začal oboznamovať s tým, že Slovan má stomiliónové dlhy. Kým sa veci nedajú do poriadku, ja nič nepodpíšem."

Podľa nás Jammer o dlhoch Slovana musel vedieť, sám predsa vložil 10 miliónov korún do prekrytia najvážnejších restov. Podľa našich informácií by však aj iný záujemca, ak chcel rokovať o kúpe Slovana, musel dať takýto preddavok.

Čaniga a jeho priatelia

Hneď po odchode Jammera do Nemecka Roman Dubeň vyhlásil, že „už sa prihlásili traja záujemcovia o kúpu Slovana." „Áno, môžem to aj teraz potvrdiť, ale nebudem ich menovať. Všetci sú zo Slovenska." Podľa firmy Deloitte & Touche na druhom mieste v tendri bola skupina slovenských podnikateľov, reprezentovaná oficiálne bývalým prezidentom Slovana Jaroslavom Čanigom. Prečo skončila až druhá? „Na to sa spýtajte zástupcov firmy," vraví Čaniga, ktorý nám potvrdil, že „už nás prvýkrát kontaktovali kvôli rokovaniu o kúpe Slovana." Zo Slovana nie, ale od firmy Deloitte & Touche. Čaniga nechce menovať, kto je za ním, nedelí to ani na skupinu - ja a moji partneri - ale vraví „my chceme Slovan kúpiť." Vie, koľko stojí, pretože prezidentom v Slovane už bol. „Máme skutočný záujem na rýchlom rokovaní i výsledku. Pozajtra sa končí prestupový termín, čochvíľa sa začne liga a Slovan je v tabuľke prvý od konca," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Hektický finiš

Čanigu mrzí, že Slovan prišiel o Šestáka, lebo ak to pôjde takto ďalej, nebude s kým hrať. Na otázku, či by pracovali on a jeho ľudia s terajším vedením, odvetil: „To je predčasné takto hovoriť, o našom manažmente by sme detailne hovorili až vtedy, keby sme sa stali majiteľmi Slovana."

Čaniga sa logicky chce vyhnúť tomu, čo urobil Jammer. Vymenoval vedenie klubu, ktorý mu nepatril. Verbálne sa dohodol na budúcej dohode a na čas poveril riešením vecí viceprezidenta a šéfa manažmentu Mikuláša Tarčiho, športového riaditeľa Jozefa Valoviča a šéftrénera Jozefa Chovanca. Sám sa vymenoval za prezidenta klubu.

„Najbližšie dni môžu byť veľmi hektické," predpovedá Čaniga, a vie prečo, lebo sa teraz bude všetko riešiť horúcou ihlou a doslova v hodine dvanástej.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 446
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 325
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 135
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 846
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 634
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 235
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu