Bratislava 7.októbra (TASR) - Plat vrcholového manažéra v Bratislave je 6,6-krát vyšší ako plat robotníka, pričom na západnom Slovensku sa tento rozdiel rovná až 10,6-násobku.
Vyplýva to z výsledkov projektu PayWell (nástroj na plánovanie odmeňovania), ktorý k 1. júlu tohto roka zrealizovala medzinárodná poradenská spoločnosť PricewaterhouseCoopers. Zúčastnilo sa na ňom spolu 63 spoločností pôsobiacich na Slovensku.
Riadiaci pracovníci podľa zistení zarábali v priemere 2,6-násobne viac ako ostatní zamestnanci. Vlani to bolo až 3,8-krát. Predovšetkým v manažérskych pozíciách sa však už zvlášť nezohľadňujú odpracované nadčasy, ale sú priamo súčasťou platu. Prípadné nadčasy zamestnancov zahŕňa v plate až 41 % sledovaných firiem. Zhruba 24 % spoločností ich prepláca presne podľa zákona a zvyšných 35 % poskytuje príplatky nad rámec platnej legislatívy, prípadne nadčasy osobitne nesleduje.
V top manažmente sa zároveň prehlbujú rozdiely v zárobku medzi hlavným mestom Slovenska a ostatnými regiónmi, zatiaľ čo v kategórii manuálnych pracovníkov a administratívy sa skôr znižujú. Rozdiel medzi priemerným celkovým zárobkom v Bratislave a ostatných oblastiach Slovenska predstavoval 37 %.
Pri zvyšovaní platov, ako vyplýva z prieskumu, prevládali vo firmách obozretné a realistické očakávania, keďže plánované zvýšenie platov o 10,5 % sa zrealizovalo iba na úrovni 10,4 %. Najviac "pridané" dostali vrcholoví manažéri (priemerný nárast o 12 %), špecialisti (10,8 %) a stredný manažment (10,5 %). V nasledujúcich 12 mesiacoch plánujú spoločnosti zvýšiť mzdy v priemere o 9,3 %. Pri rozhodovaní o navýšení platov pritom kladú najväčší dôraz na finančnú situáciu podniku (40 %) a rovnakou mierou zohľadňujú vývoj na trhu (30 %) a makroekonomické faktory (30 %).
V nasledujúcom období mienia firmy tiež v priemere o 10 % zvýšiť podiel pohyblivej zložky mzdy, ktorá závisí od výkonu zamestnanca. Podľa výsledkov prieskumu táto časť mzdy je najvyššia u top manažmentu, predajcov a špecialistov a v súčasnosti tvorí v priemere 20 %.
Motivovať pracovníkov sa snažia podniky aj rôznymi zamestnaneckými výhodami. Štandardom je takmer vo všetkých oslovených firmách používanie služobného auta aj na súkromné účely, bezplatné občerstvenie na pracovisku a stravovanie.
Spomínaný projekt PayWell zrealizovala poradenská spoločnosť PricewaterhouseCoopers, ktorá poskytuje okrem iného aj kompletné poradenstvo v oblasti radenia ľudských zdrojov, už deviaty raz. Vyše 40 % zo 63 zúčastnených spoločností, pôsobiacich v rôznych odvetviach hospodárstva, sa na ňom zúčastnilo aj vlani. Celkovo projekt vyhodnotil údaje za 32 130 zamestnancov, čo oproti minuloročnému prieskumu predstavuje nárast o vyše 24 000.
* san gl