Bratislava 6. februára (TASR) - Stav medzivládnej konferencie o ústavnej zmluve Európskej únie a vzťah národných parlamentov k rozhodnutiam EÚ boli hlavnými témami dnešného rokovania predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského a slovinského premiéra Antona Ropa.
Obaja sú presvedčení, že na prijatie zmluvy je potrebné ponechať radšej viac času, aby došlo naozaj ku konsenzu 25 krajín, uviedol pre TASR hovorca predsedu NR SR Michal Dyttert. Slovinský premiér však považuje za dôležité, aby zmluva bola prijatá čo najskôr hlavne kvôli kandidátom, ktorí budú vstupovať do únie až po tejto vlne rozšírenia.
V Slovinsku sa tak ako aj na Slovensku momentálne rieši otázka vzťahu národného parlamentu k rozhodnutiam EÚ. Ako doplnil Dyttert, aj Slovinci diskutujú o dánskom a fínskom modeli, ktorý presadzuje Hrušovský. Podľa neho by mal vzniknúť parlamentný výbor pre európske záležitosti, ktorý by prijímal v súvislosti s úniou rozhodnutia záväzné pre vládu.
Premiér Rop si rovnako ako vlády iných krajín myslí, že dánsky model príliš zväzuje a preto ho neodporúča prijať. Podľa Hrušovského však treba vlády kontrolovať za každej situácie, aj keď rozhodujú v Bruseli. Je nebezpečné, ak vlády kumulujú aj výkonnú aj zákonodarnú moc a dánsky model tento problém rieši najlepšie, pretože zachováva parlamentu schopnosť ovplyvňovať zákonodarný proces na úrovni EÚ, domnieva sa šéf nášho parlamentu.