Košice 6. februára (TASR) - Približne tridsiatka poslucháčov Prírodovedeckej fakulty (PF) košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) študuje v rámci programu Socrates - Erazmus na univerzitách štátov EÚ, čím si fakulta udržiava dobré postavenie v mobilite v rámci Slovenska.
Škola, uplatňujúca kreditový systém nielen vysiela, ale už aj prijala prvých študentov z únie - Španielska a Grécka. Očakáva aj francúzsku študentku, pričom záujem je najmä o štúdium matematiky, biológie a chémie, informoval dnes na tlačovej konferencii dekan Pavol Sovák pri príležitosti Dňa otvorených dverí.
V prípade dvoch španielskych študentov si rodičia prišli dokonca pozrieť miesto a prostredie, kde budú ich deti študovať a boli vraj príjemne prekvapení.
Za príznačné pre fakultu, zameranú hlavne na výchovu prírodovedcov, matematikov a informatikov, označil dekan vysoké percento uplatnenia v praxi, pričom nemálo študentov nachádza miesto aj na náročnom pracovnom trhu EÚ. Za negatívum považuje Sovák klesajúci záujem o učiteľské odbory, čo podľa neho súvisí s nedoceneným postavením učiteľa v spoločnosti.
Škola, ako informovali na tlačovej konferencii, je slovenským lídrom v podpore elektronického vzdelávania - e-learningu a v budovaní akademického informačného systému, ktorého projekt ponúka Ministerstvu školstva SR na celoslovenské uplatnenie. Vysoká je zapojenosť do grantových programov.
Pre akademický rok 2004 - 2005 plánujú prijať na PF UPJŠ približne 500 poslucháčov, čo je približne úroveň tohto akademického roka. Prijímacie pohovory budú len u záujemcov o štúdium biológie a informatiky, aj tu však môžu byť výnimky podľa prospechu. "Veríme výsledkom maturitných skúšok, keďže žiakov pripravujú zväčša naši absolventi," poznamenal dekan.
Napriek vysokej úrovni školy, o ktorej svedčí jej zaradenie do skupiny výborná - A po evaluácii z roku 1999, pociťuje fakulta nedostatok finančných prostriedkov. Ročný rozpočet 160 miliónov korún označil Sovák za problematický a môže školu dostať do krízového režimu. Tretinu peňazí pritom získava z vlastných aktivít. Na normálne fungovanie by fakulta potrebovala najmenej o 10 miliónov korún viac na prevádzku a o päť miliónov korún viac na platy. Prodekan pre rozvoj Dušan Šveda poukázal na nepomer pri rozdeľovaní peňazí zo štátneho rozpočtu, keď z 9,5 miliardy korún pre vysoké školstvo ide priamo na vedu len jedna miliarda.