Mníchov 6. februára (TASR) - Poľsko dnes vyhlásilo, že vyvíja tlak na NATO, aby prevzalo velenie nad stabilizačnou jednotkou v Iraku, Varšava však postupuje opatrne, aby predišla napätiu vyvolanému Spojenými štátmi vedenou inváziou, ktorá viedla k zvrhnutiu režimu Saddáma Husajna.
Poľský veľvyslanec pri NATO Jerzy M. Nowak vyjadril presvedčenie, že udelenie výraznej roly aliancie v Iraku by prispelo k zlepšeniu transatlantických vzťahov a posilnilo by legitimitu irackej vlády, ktorá má 1. júla prevziať suverenitu od amerických okupačných síl.
"Toto by mohlo prispieť k opätovnému zjednoteniu Európy a Ameriky," povedal Nowak v rozhovore pre agentúru Reuters počas stretnutia ministrov obrany krajín NATO v nemeckom Mníchove. "Musíme však postupovať opatrne, lebo ak nie, staré spory sa opäť objavia. Nechceme, aby trpeli naše vzťahy s Berlínom a Parížom," dodal.
Poľsko, ktoré sa má s ďalšími deviatimi krajinami stať 1. mája členom EÚ, zaznamenalo minulý rok kvôli svojej podpore vojenskej akcie v Iraku ochladenia vzťahov s Nemeckom a Francúzskom, ktoré patria medzi najvýznamnejšie krajiny EÚ.
Francúzsko a osobitne Nemecko sú v otázke vyslania vojakov NATO do Iraku rezervované. Podľa diplomatov by však s takýmto krokom súhlasili v prípade, že operáciu by požehnala Bezpečnostná rada (BR) OSN, a v prípade pozvania zo strany irackej vlády. Obe krajiny však zatiaľ vylučujú vyslanie vlastných vojakov.
"Medzi spojencami sú stále rozpory, ale sú oveľa menej ostré, ako boli pred pár mesiacmi," povedal Nowak na otázku, či je pravdepodobné, že NATO svoju irackú misiu schváli na júnovom summite v Istanbule.
Poľsko má v Iraku 2400 vojakov a vedie deväťtisícovú divíziu pôsobiacu na rozsiahlom území na juhu centrálnej časti Iraku. V poľskej divízii pôsobia vojaci z viac ako 20 krajín, vrátane Slovenska.
Nowak uviedol, že NATO by mohlo prevziať velenie nad touto divíziou, ktorej už nepriamo poskytuje technickú podporu. Aliancia by dokonca mohla prevziať aj južnú divíziu, ktorá pôsobí pod velením Británie.
Ambasádor priznal, že snahy Poľska o to, aby NATO prevzalo veliteľskú rolu v Iraku, čiastočne súvisia so snahami uľaviť poľským vojakom, ktorých misia je nebezpečná, nákladná a v Poľsku nepopulárna.
Zdôraznil však, že Poliaci v Iraku každopádne zostanú do konca roku. "Ak Španielsko dodrží svoj sľub a v auguste alebo septembri prevezme velenie, trochu znížime stavy, ale k veľkým zmenám nedôjde," dodal Nowak.
Poľská verejná mienka je v otázke prítomnosti svojich vojakov v Iraku rozdelená takmer na polovicu, rastie však nespokojnosť s tým, že krajina dostala od USA len málo za svoju podporu - čo sa prejavilo pri udeľovaní kontraktov pre rekonštrukciu Iraku a tým, že USA neuvoľnili pravidlá vízového režimu.
Spojené štáty požiadali spojencov, aby zvážili, akú rolu môže NATO v Iraku zohrať. Americký vyslanec pri aliancii Nicholas Burns vo štvrtok novinárom povedal, že "mnoho Európskych spojencov" sa postavilo za návrhy na kolektívnu rolu NATO.
Iný vysokopostavený diplomat pri NATO tento týždeň povedal, že politické prekážky a vojenské výzvy pre krajiny, ktoré sa ponosujú na preťaženie operáciami od Afganistanu po Afriku, by mohli prítomnosť NATO v Iraku oddialiť na rok 2005.
Vysokopostavený predstaviteľ NATO však povedal, že je "určite možné", že misia aliancie v Iraku by sa mohla začať ešte pred koncom tohto roku.