Radí právnik V roku 1976 sme si s manželkou postavili rodinný dom. Nažívali sme spokojne až do januára minulého roka, keď si náš priamy sused začal v garáži prevádzkovať dielňu na výrobu bezpečnostných dverí. Jeho dom je vo vzdialenosti osem metrov od nášho domu. Pri výrobe dochádza k sústavnému hluku, výparom zo zvárania, kolísavému napätiu elektrického prúdu a iným sprievodným znakom výroby. Pracovný čas jeho zamestnancov je od 6. 00 h ráno a niekedy až do neskorých večerných hodín. Napriek upozorneniam, že nás rušia, pokračujú vo výrobe dodnes. Keďže sme už v dôchodkovom veku, sme takmer celý deň doma a žiť pre nás v takomto prostredí je neprijateľné. Situáciu sme sa snažili riešiť nielen upozornením suseda, ale v decembri 2003 sme podali aj písomnú sťažnosť na Mestský úrad. Zistilo sa, že sused nemá povolenie na zmenu užívania garáže na výrobnú dielňu ani súhlas najbližších susedov. Vyjadrenie kontroly z úradu sme však ešte nedostali a sused pracuje ďalej. Za akých podmienok môže sused dielňu prevádzkovať, aby sme mohli uplatniť svoje právo? M. B., Považská Bystrica
Problémy, ktoré vám spôsobuje sused prevádzkou dielne v rodinnom dome, sa týkajú viacerých rovín. Je to predovšetkým občiansko-právna úprava tzv. susedských vzťahov nachádzajúca sa v ustanovení § 127 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka, v znení neskorších predpisov. Východiskom je zásada vzájomnosti a je vyjadrená tým spôsobom, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie, ako je to vo vašom prípade, obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, vibráciami. V prípade takýchto neprimeraných zásahov, resp. obťažovania ste oprávnený dovolávať sa nápravy, a to priamo u suseda, a ak by na vaše výzvy nereagoval, môžete sa dožadovať súdnej ochrany. Tá spočíva v uložení povinnosti zdržať sa neoprávnených zásahov do vašich práv. V prípade, ak by vám susedovým konaním hrozila aj určitá ujma, môžete sa domáhať aj toho, aby bola vášmu susedovi uložená aj povinnosť uskutočniť také patrenia, aby k hroziacej škode nedošlo. Pripomíname, že od 1. januára tohto roka sú oprávnení poskytnúť ochranu pri úprave susedských vzťahov aj starostovia obcí.
Ak váš sused prevádzkuje živnosť na základe živnostenského oprávnenia, v zmysle zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, je povinný dodržiavať podmienky prevádzkovania živnosti. Podľa toho, čo ste uviedli by mal v rámci dodržiavania podmienok stanovených živnostenským zákonom prevádzkovať živnosť v mieste podnikania uvedenom v živnostenskom liste alebo v riadne označenej prevádzkarni, pričom je povinný oznámiť jej zriadenie živnostenskému úradu najneskôr v deň jej zriadenia. Je tiež povinný - popri povinnosti prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne - dodržiavať podmienky stanovené osobitnými predpismi. Z tohto hľadiska je to predovšetkým zákon č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí, v znení neskorších predpisov, ktorý popri všeobecných povinnostiach uložených podnikateľom upravuje osobitne povinnosti pri používaní alebo prevádzke zdrojov hluku alebo vibrácií. Tieto povinnosti pozostávajú zo zabezpečenia technických, organizačných a iných opatrení, ktoré zamedzia, aby hluk prekračoval prípustnú hodnotu a aby sa zamedzilo prenosu vibrácií na fyzické osoby.
Ak teda nedôjde k náprave, mali by ste sa obrátiť na príslušné orgány, predovšetkým miestne príslušný živnostenský úrad, a v prípade, ak by neustále dochádzalo k obťažovaniu, môžete sa domáhať ochrany na súde.