Brusel 7. októbra (TASR) - Od boja proti terorizmu cez mierové úsilie v Macedónsku a na Blízkom východe až po rozšírenie siaha program pravidelnej schôdzky ministrov zahraničných vecí Európskej únie (EÚ), ktorá sa v pondelok začne v Luxemburgu.
Ministri by mali definitívne schváliť nariadenie o zmrazení účtov 27 osôb alebo organizácií podozrivých z financovania teroristických aktivít. Návrh predložila minulý utorok Európska komisia (EK) a v zrýchlenom konaní ho vo štvrtok odsúhlasil Európsky parlament (EP).
Konečný súhlas Rady ministrov však bude závisieť od víkendového rozhodnutia sankčného výboru OSN. Ak výbor 27-členný zoznam schváli a vytvorí tak dostatočný legislatívny základ, ministri môžu iba poveriť EK, aby prispôsobila existujúce nariadenia novej situácii.
V opačnom prípade budú musieť schváliť novú spoločnú pozíciu, ktorá umožní urýchlene prijať potrebné reštriktívne opatrenia. "V tejto chvíli je situácia v EÚ o tejto otázke zložitá a nejasná," priznal jeden z diplomatov.
EÚ by tiež mala v pondelok vyslať jasné posolstvo podpory pre Pakistan a Irán za ich pomoc pri kampani proti terorizmu. Ministri majú schváliť obnovenie dohody o spolupráci s Pakistanom, ktorá bola zmrazená pred dvoma rokmi na protest proti vojenskému puču vedenému prezdentom Parvízom Mušarráfom. Šéfovia diplomacií tiež posúdia plány na dohodu o obchode a spolupráci s Iránom.
Európska komisia predloží ministrom strednodobé hodnotenie stratégie rozšírenia a tzv. cestovnej mapy prístupových rokovaní, ktorú dokument komisára Güntera Verheugena označuje za užitočný a úspešný nástroj.
Hodnotenie, ktoré bude predložené 19. októbra na neformálnom summite v Gente šéfom štátov a vlád, podrobne analyzuje aktuálny stav v rokovaniach s 12 kandidátskymi krajinami a úlohy pre nasledujúce mesiace.
Šéfovia diplomacií pätnástky budú tiež hovoriť o situácii v Macedónsku. EÚ minulý týždeň kvôli nedostatočnému pokroku parlamentu v Skopje pri prijímaní nevyhnutných ústavných zmien zrušila darcovskú konferenciu, ktorá sa mala konať 15. októbra. V súvislosti s Blízkym východom EÚ opätovne vyzve Izrael a Palestínčanov, aby odložili zbrane a sadli si za rokovací stôl.
Rada pre všeobecné záležitosti, ako sa schôdzka ministrov zahraničia oficiálne nazýva, sa bude tiež zaoberať vzťahmi s Tureckom. Ankara stále blokuje dohodu o prístupe vojenskej jednotky EÚ k prostriedkom NATO. Podľa najnovších informácií dokonca svoj odmietavý postoj ešte vystupňovala a hrozí, že EÚ bude musieť vytvoriť paralelné štruktúry k už existujúcim štruktúram NATO.
Dôležitým bodom rokovania bude diskusia o budúcnosti Európy, najmä príprava decembrovej Laekenskej deklarácie a konventu, ktorý bude od budúceho roka pripravovať novú reformu EÚ. Tá by sa mala uskutočniť v roku 2004.
(spravodajca TASR Robert Sermek) sla