Londýn 7. februára (TASR) - Britské ženy sú nedostatočne zastúpené vo vedúcich funkciách a to ako v štátnej správe, tak vo veľkých firmách. Podľa najnovšieho prieskumu na vyšších postoch pôsobí len desať percent žien.
A pritom v Británii už takmer 30 rokov platí zákon, ktorý zaručuje ženám a mužom rovnoprávnosť v prístupe k zamestnaniu.
Experti sa domnievajú, že za nedostatočné zastúpenie žien v riadiacich funkciách môže ich "časová náročnosť" a ďalšie komplikované podmienky, ktorým sa ženy nemôžu, alebo nechcú podriadiť. Svoju úlohu tu zohrávajú aj predsudky, podľa ktorých sa ženy na niektoré profesie jednoducho nehodia.
Pohľad do štatistiky navyše naznačuje, že nižšie zastúpenie žien v manažérskych funkciách pripomína aspoň v podnikateľskej sfére začarovaný kruh. Muži na vysokých postoch dávajú pri výbere vedúceho pracovníka prednosť mužom, a to ako v podnikaní, tak v politike. Na premiérku Margaret Thatcherovú sa spomína ako na historickú výnimku potvrdzujúcu pravidlo.
Pod nižším zastúpením žien vo vedúcich funkciách sa podpísal aj fakt, že v Británii je najdlhšia pracovná doba než inde v Európskej únie a že britský systém sociálneho zabezpečenia nie je matkám príliš naklonený. Platená materská dovolenka tu trvá len sedem mesiacov a tak mnohé ženy stoja pred pomerne tvrdou voľbou: deti alebo kariéra.
Preto sa britská vláda rozhodla naplniť smernice únie a zavádza pružnú pracovnú dobu a snaží sa vyjsť ženám v ústrety, aby mohli skĺbiť rodinný život a pracovné povinnosti.
Britská legislatíva navyše ráta s postihom zamestnávateľov, ktorí nerešpektujú zákon o rovných príležitostiach a ženy alebo iné skupiny obyvateľstva pri výberových konaniach diskriminujú.