
asenie.
„Zvyčajne princa na také nebezpečné miesta nevozíme, ale jednotky potrebovali povzbudiť," povedal Charlesov hovorca o zástavke v Basre. V meste sa v čase jeho príchodu ozývala streľba. Nepriestrelnú vestu si pred stretnutím s asi 200 vojakmi v jednom z palácov Saddáma Husajna vyzliekol a pustil sa do debaty a potriasania rúk.
Záujem vzbudilo jeho stretnutie s iránskym prezidentom Muhammadom Chátamím. Charles je prvý člen britskej kráľovskej rodiny, ktorý do Iránu zavítal od roku 1971. Po islamskej revolúcii v roku 1979 sú vzťahy Teheránu so Západom na bode mrazu.
Zatiaľ čo britskí predstavitelia zdôrazňujú, že návšteva Charlesa v Iráne má len humanitárne poslanie a prichádza ako hlava britského Červeného kríža, niektoré iránske noviny pripisujú jeho misii politický rozmer. „Táto symbolická návšteva je bodom obratu vo vzťahoch Iránu so Západom," písal jeden z reformistickejšie ladených denníkov. Irán ešte minulý mesiac odmietol ponuku Spojených štátov na uskutočnenie humanitárnej misie vedenej senátorkou Elizabeth Doleovou.
„Bol by som rád, keby sme mohli urobiť viac. Snažíme sa v Británii získať viac prostriedkov na pomoc," povedal Charles pri stretnutí s jedným z obyvateľov Bámu, ktorý žije s rodinou v stane. Mnohí Iránci pri pohľade na jeho delegáciu netušili, o koho ide. Pri zemetrasení zahynulo 43-tisíc ľudí a zničilo takmer všetky budovy. (mch, reuters)