Víťazný Nemec Ricco Gross v cieli nedeľných stíhacích pretekov na 12,5 km na MS v biatlone v Oberhofe.
FOTO - REUTERS
Nie každodenný pohľad sa po oba víkendové dni naskytol zahraničným účastníkom svetového šampionátu biatlonistov v nemeckom Oberhofe. Dvadsaťpäťtisíc fanúšikov sa doslova krokom, no s úsmevom na tvári, posúvalo posledné tri kilometre do vynovenej Rennsteig Areny, aby mohli povzbudiť svojich v bitke o tituly majstrov sveta. Autom to už bližšie nešlo, a ak to aj niekto skúsil, tak či tak uviazol v dopravnej zápche. Lístky do priestoru štartu a cieľa, z ktorého sa vďaka dvom obrovským televíznym obrazovkám dajú sledovať aj pády a vzostupy športovcov, sa predávali za 27 eur, no len sa tak po nich zaprášilo. Mnohí z divákov napriek studenému vetru stáli na svojich miestach už tri hodiny pred štartom pretekov.
Diváci ďalším nábojom na strelnici
„Biatlon je v našej krajine niečo viac. Drukujeme svojim, ale je to šport, ktorý má u nás dlhú tradíciu a vysokú popularitu," hovorí Ivan Sehner, riaditeľ hotela v tridsaťtisícovom Ilmenau, meste asi 30 km od Oberhofu. V nedeľu zlákal na štadión aj syna študujúceho ekonómiu vo švédskom Falune a dlho do noci sa rozplýval nad výkonom Ricca Grossa.
Tridsaťtriročný rodák z Ruhpoldingu získal v nedeľu pre svojich prvú zlatú medailu na tunajších MS, no do Kürparku, kde za umelého osvetlenia slávnostne odovzdávajú medaily, prišlo už v sobotu tritisíc ľudí. Len preto, aby svojho miláčika, ktorý v úvodný deň získal striebro v šprinte, videli vystúpiť na stupeň víťazov.
Nemeckí biatlonisti si podporu fanúšikov nevedia vynachváliť. „Je to náš ďalší náboj na strelnici," hovoril Ricco Gross, ktorý síce v nedeľu obhájil vlaňajšie zlato v stíhačke z Chanty-Mansijska, no musel oň bojovať viac ako inokedy. „Boli to moje najťažšie preteky života, ale vďaka divákom aj najkrajšie a najhlučnejšie." Aj Grossova kolegyňa v nemeckom tíme Kati Wilhelmová je publikom nadšená. „Je to fajn, ale terče za vás na strelnici nesklopia. Musíme sa v takých podmienkach ešte viac koncentrovať."
Pavkovčeková nepočula vlastný dych
Atmosféra, akú Nemci dokázali vyčariť, je vskutku nevídaná. Sympatické je, že športovo povzbudia aj ostatných. Argentínčanka Natalia Lovecová, v sobotňajšom šprinte posledná, nechápala, čo sa deje, keď sa po jej dobehu do cieľa strhla búrka nadšenia. Keď zistila, že tie tísícky divákov tlieskajú jej, dojalo ju to k slzám. V tej chvíli vyzerala ako vystrihnutá z juhoamerickej telenovely. „Také niečo som zažila vari po prvý raz," povedala, keď konečne prestala mávať natešenému publiku.
Biatlonový ošiaľ nepanuje len na štadióne, ale aj po trati požehnanej divákmi. „Doslova vás ženú vpred. Už som toho mala v poslednom kole dosť, ale v takej atmosfére sa ulievať nedá. Jednoducho, nemôžete ukázať, že už toho máte dosť," vyhlásila naša Pavkovčeková a dodala, že si nepamätá, kedy si na trati naposledy nepočula vlastný dych.
Na strelnici sú divácke salvy nadšenia či sklamania najhlasnejšie. „Kričia doslova pri každej rane," poznamenala v Oberhofe zatiaľ naša najúspešnejšia pretekárka Soňa Mihoková (23. v šprinte na 7,5 km). „To sú iné decibely, ako keď súťažíme na Svetových pohároch inde vo svete. Hotové šialenstvo," doplnila jej slová jedna z mladých tvárí v slovenskom družstve Petra Slezáková.
Najkrajší štadión na svete?
Nemecké denníky nazvali včera Rennsteig Arenu najkrajším štadiónom sveta. Keď sa tunajší nemecký región dozvedel, že boj o usporiadanie MS vyhral, pre podujatie urobil maximum. Biatlonový areál vystavali za 6 miliónov eur počas troch rokov, postavili novú diaľnicu i 7916 m dlhý tunel popod Durínsky les, aby sa účastníci MS nemuseli štverať do nadmorskej výšky 800 m, v ktorej areál leží, nekonečnými serpentínami. Investície sa im pomaly vracajú. Radary v tuneli nemilosrdne odhalia každého, kto prekročí povolenú osemdesiatku. V tom momente ste minimálne o sto eur ľahší. Výška pokuty závisí od toho, ako rýchlo sa hriešnik tunelom rúti. (rh)
Dnes je na programe najdlhšia ženská trať
Včera bol na šampionáte prvý a posledný voľný deň, ktorý každý strávil, ako vedel. Naša výprava ľahko trénovala a vytriasala zo seba nielen nervozitu z úvodných pretekov, ale i kalórie po výdatnej večeri, na ktorú ich spolu s bulharskými biatlonistami pozvala do erfurtskej reštaurácie Paganini jedna zo sponzorujúcich firiem Techem. Dnes čaká kvarteto Mihoková, Pavkovčeková, Slezáková a Hasillová tretie individuálne vystúpenie na šampionáte. Naše dievčatá dúfajú, že si zlepšia povesť. Zatiaľ totiž výsledkami rovnako ako muži príliš neoslnili. (rh)
Autor: RASTISLAV HRÍBIK, Oberhof