
ssis to môže potvrdiť.
Raz hore, inokedy na dne. Svetový juniorský talent sa najskôr trápil medzi mužmi. Potom sa predsa vydriapal hore, rýchlo zbohatol, míňal na domy, autá, alkohol i - dievčatá. Zasa padol, nenastúpil za Austráliu proti Zimbabwe a daviscupová veľmoc prvý raz zostúpila zo svetovej skupiny. Hriech odčinil vynikajúcim výkonom vo finále DC 1999 vo Francúzsku na antuke.
Bol vo finále US Open, ale nezhody s Rafterom a ďalší pád v rebríčku pre zranenia ho opäť vyhnali z priazne verejnosti. Lanské finále Wimbledonu, post domácej jednotky pred Hewittom a najmä hrdinský zápas s Ferrerom vo finále Davis Cupu v Melbourne ho vrátili na Olymp, kde mu predovšetkým pre grécku komunitu svieti gloriola priam tenisového Boha.
Lenže z božského Marka srší bohémsky život. Krásne ženy (Anna Kurnikovová, Tara Reidová, Delta Goodremová), ktoré mu závidia aj najchýrnejší austrálski plejboji, a neveľmi profesionálna príprava na niektoré zápasy mu ukrajujú z popularity a brzdia športový rozlet. Už vlani Philippoussisovi osolil wimbledonské finále s Federerom v anglickej tlači jeho bývalý tréner, čo sa pchá medzi novinárov - veľkohubý Pat Cash. V deň zápasu o ňom vypustil toľko súkromných klebiet, čo by sa zrejme nevošlo ani do jednej šatne. Od finančného krachu cez pochybné devy a návštevy striptízových barov až po dumy o premárnenom talente.
Po Australian Open 2004 vykričal Cash znovu do ulíc: ,,Ktovie, čo robil Mark v noci s Deltou pred osemfinále, a na zápas prišiel vyšťavený." V tomto duchu a ešte vyhrážaním cez telefón a súdmi nastupoval Philippoussis aj na zápas prvého kola Davis Cupu v Adelaide proti Švédsku. Nič horšie kapitán John Fitzgerald nepotreboval. Na besedách s novinármi odpovedal za zverenca, ušetril ho otázok, ale nič nepomohlo - Mark je z formy i psychickej pohody. Prehral s Enqvistom a Björkmanom všetkých šesť setov. Nemal ani brejkbal a v druhom sete s Enqvistom nevyhral ani loptu pri jeho podaní. Hewitt sa mohol rozkrájať, ale skóre ovplyvniť nemohol. Aj preto, že prestarnutí Austrálčania Arthurs a Woodbridge v 40-stupňovej horúčave v tieni nevydržali päť setov a 4,5 hodiny tlaku.
Proti nim stál Woodbridgov skúsený partner v ATP Björkman a mladý priateľ Hewittovej sestry - Joachim Johansson. Švédsky kapitán Mats Wilander bol síce zdvorilý, no pripustil, že neúspech Austrálčanov na Open, tlak verejnosti, úloha favorita ako obhajcu titulu, a nie práve načasovaná kritika Philippoussisa domácim nepomohli. Švédi vyhrali prvý raz na austrálskej pôde v histórii, a to ešte v Hewittovom rodisku. Len pred desiatimi mesiacmi prehrali doma v Malmö s tým istým súperom 0:5! Austrália sa chce sťažovať a bojovať o zmenu systému Davis Cupu, ktorý je vraj krutý pre víťaza. Jej funkcionári žiadajú od ITF pre obhajcu voľno v 1. kole, lebo krajina musí hrať finále na prelome novembra a decembra, a potom hneď týždeň po grandslamovom Melbourne prvé kolo, ktoré môže znamenať k.o.
Jonas Björkman im však odkázal: ,,Presne to sa nám stalo roku 1999. V decembri 1998 sme vyhrali trofej a na druhý rok prehrali doma v prvom kole so Slovenskom, potom v kvalifikácii šokujúco s Rakúskom a vypadli sme. Také sú pravidlá hry, každý sa musí mať na pozore." Jonas má pravdu, poslední budú prví a prví poslední, treba byť na všetko pripravení a nehľadať výhovorky. Austrália v supersilnej zostave má ešte šancu v septembri na reparát, ale už nie na obhajobu titulu. A za to zasa raz Philippoussisa v médiách nešetria. Z hrdinu sa stal za dva mesiace terč.