Rumunsko podľa nej nepokročilo v úsilí zabezpečiť nezávislosť justície, v boji proti korupcii a ani pri prijímaní zákonov na ochranu detí. „Únia musí pozastaviť rokovania aspoň dovtedy, kým sa neobnoví proces reforiem," tvrdí spravodajkyňa.
Zahraničnopolitický výbor Európskeho parlamentu by mal návrh prerokovať na budúci týždeň.
Rokovania s Rumunskom by sa mali ukončiť ešte tento rok, aby v roku 2007 mohlo spolu s Bulharskom vstúpiť do únie.
Už na konci deväťdesiatych rokov kritizovala Nicholsonová pomery v rumunských sirotincoch, ktoré prirovnávala ku koncentrákom. Rumunsko sa situáciu snažilo riešiť aj pomocou adopcie sirôt do zahraničia. V júli 2001 ich však muselo zakázať, únia totiž zistila, že je to neprehľadné a presiaknuté korupciou. Existuje podozrenie, že časť detí skončila v rukách pedofilov či obchodníkov s ľudskými orgánmi.
Pred mesiacom vysvitlo, že rumunské úrady napriek zákazu povolili - krátko po návšteve premiéra Berlusconiho - adopciu 105 detí do talianskych rodín.
Rumunský denník Cotidianul včera zverejnil zatiaľ nepotvrdený zoznam významných západoeurópskych a amerických politikov vrátane predsedu Európskej komisie Romana Prodiho či kandidáta na amerického prezidenta Johna Kerryho, ktorí vraj na Bukurešť tlačili v prospech urýchlenia adopcií.
Krajina sa navyše bráni tým, že ani únia nemá na adopcie jednotné pravidlá. „Pošlite nám európske normy a my ich odhlasujeme," odkázal do Bruselu premiér Adrian Nastase.
Únia však Rumunsku vyčíta aj to, že zákazku v hodnote 2,5 miliardy eur na výstavbu diaľnice cez Sedmohradsko získala bez tendra americká firma Bechtel, blízka Bushovej administratíve. Rumunskí predstavitelia sa bránia, že zákazka neodporuje ich zákonom. „V Rumunsku je ťažké posúdiť, čo je práve podľa zákona a čo nie. Pravidlá sa stále menia," reagoval hovorca Európskej komisie Diego de Ortega.
Rumunsko v každom prípade minulý týždeň začalo diplomatickú protiofenzívu a vyslalo do Bruselu niekoľko delegácií. „Mnohé výhrady sú oprávnené, ale riešením situácie nie je prerušenie rokovaní. To by nahrávalo iba extrémistom," tvrdil člen jednej z nic, senátor za Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku György Frunda.
PETER MORVAY