Bratislava 10. februára (TASR) - Minister financií Ivan Mikloš v rozhovore uverejnenom dnes v renomovanom nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že naše reformy posilňujú reformné sily v EÚ, ktoré chcú viac slobody, viac deregulácie a viac reforiem.
V súvislosti s pozornosťou, ktoré reformy na Slovensku vzbudili vo svete, minister povedal, že je sám ich účinkom v zahraničí prekvapený. Dodal, že neočakáva, že v krátkom čase dôjde ku konkurenčnému boju v daňovej oblasti medzi Slovenskom a susednými krajinami.
I. Mikloš vysvetlil princípy daňovej reformy na Slovensku a dodal, že do 1. mája 2004, ešte skôr ako sa krajina stane členom EÚ, by mal parlament prijať zákon aj o reforme zdravotníctva a školstva. "Skutočný výkon spočíva v koordinácii a skĺbení všetkých týchto reforiem," povedal minister. Lebo iba úplnosťou reforiem sa môže dosiahnuť cieľ, aby sa na Slovensku vytvorilo príťažlivé hospodárske prostredie.
Minister nepokladá za správu námietku, že rýchlosť reforiem v krajine - s mierou nezamestnanosti vyššou ako 15 % - je nad jej sily. Práve preto, že je Slovensko chudobné, potrebuje reformy orientovane prorastovo. Pripomenul, že miera nezamestnanosti v krajine ešte pred dvoma rokmi bola takmer 19-%. "Prvé plody našich reforiem vo forme vyšších zahraničných investícií a väčšieho počtu pracovných miest sú už zjavné; najneskoršie na budúci rok stúpnu mzdy citeľne všetkým," povedal. Príjmy dôchodcov, ktoré tento rok reálne klesnú o 1 %, by mali na budúci rok dosiahnuť reálny rast asi 4 %.
Okrem toho I. Mikloš hovoril aj o podstate reformy zdravotníctva a spôsobe podpory z verejných zdrojov tých ľudí, ktorí ju budú naozaj potrebovať.
V závere rozhovoru s ministrom Miklošom denník cituje jeho vyjadrenie o tom, že Slovensko pristúpi do európskeho výmenného systému II. v roku 2006 a v roku 2008 sa môže stať členom Európskej menovej únie. Tento zámer sa môže oddialiť asi o rok, ak EÚ príjme záväzné rozhodnutia, ako sa očakáva, že sa do deficitu zarátajú aj náklady na dôchodkovú reformu.