Sony Music Etertainment
Od čias debutu Emergency On Planet Earth (1993) sa táto kapela zmenila. Svieže funky, ktoré spoludefinovalo termín acid jazz, nahradilo disko. Trochu ma mrzí, že pulzujúcu hudbu s excelentnou basou a živými nástrojmi vrátane dychovej sekcie nahradilo dupotavé buch-buch computera a sláčiky zo „synťáku“. Jamiroquai už nie je kapela, ale trademark speváka menom Jay Kay. Treba však povedať, že JK prešiel vo vývoji opäť kus cesty, je brilantný, a nájdeme tu aj zopár veľmi vydarených pesničiek vrátane čohosi ako Led Zeppelin (to nie je preklep, naozaj).
SuperBass 2
Telarc Jazz / Divyd
Čosi pre kontrabasistov a klub priateľov kontrabasu. Toto trio sa skladá z troch kontrabasistov a nie hocijakých. Na obálke sa skvejú mená Ray Brown, John Clayton a Christian McBride. Dvojka v názve je preto, lebo kapela nadväzuje na podobný projekt spred siedmich rokov. Brown je živá legenda džezu, jeden z ľudí, ktorí vytvárali be-bop. McBride je veľmi frekventovaný sideman a podobne zamestnaný je aj Clayton. V repertoári tria sú džezové štandardy, ale aj latinskoamerické a popové kusy (Papa Was a Rolling Stone od Temptations).
Miles Davis – Live At The Fillmore East / It‘s About That Time
Sony Music / Columbia / Legacy
Tvorba Milesa Davisa zo začiatku 70. rokov, po vydaní prelomového albumu Bitches Brew, je pomerne dobre zmapovaná na oficiálnych nosičoch – väčšinou koncertných záznamoch, ale aj jednom štúdiovom (Live – Evil). Ctitelia Milesa si do poličky k týmto cédečkám môžu hrdo vložiť ďalšiu živú nahrávku, ktorá vychádza vôbec prvýkrát. Koncert odznel 7. marca 1970 v newyorskej Fillmore East a kapela hrá v naozaj veľkom zložení: Wayne Shorter saxofóny, Chich Corea elektrický klavír, Dave Holland kontrabas a basgitara, Jack DeJohnette bicie, Airto Moreira perkusie, teda väčšina tých, ktorí nahrávali Bitches Brew.
Monk In Tokyo
Sony Music / Columbia / Legacy
Excelentný koncert excelentnej kapely. Klavirista Thelonious Monk bol v roku 1963 v skvelej forme a v Japonsku to naozaj rozbalili. Takýto swingový pulz priam vyťahuje zo stoličky. Medzi jedenástimi skladbami albumu je osem hitov, ktorých autorom alebo spoluautorom je Monk – veľký skladateľ a originálny, úsporný klavirista. Kapela (Charlie Rouse sax, Butch Warren kontrabas, Frankie Dunlop bicie) hrá, akoby mala spoločnú nervovú sústavu.
Vladimír Merta – P. S.
Sony Music Bonton
K folku toho veľa necítim, ale tento album je skutočne výnimočný. Oneskorený debut multitalentovaného Vladimíra Mertu z roku 1977 obsahuje skvelé a originálne zaranžované pesničky, v ktorých hosťovali hudobníci vtedajšej rockovej, džezovej a džezrockovej elity (Emil Viklický, Vladimír Padrůněk a iní). Špeciálnou kapitolou sú texty občas bolestínske, občas barokovo patetické, ale vždy mnoho hovoriace. Aj takíto umelci nám otvárali oči, keď sme to najviac potrebovali. Merta bol vtedy, v mrazivej totalite, dôležitý. MARIÁN JASLOVSKÝ
(Autor je zástupcom šéfredaktora magazínu www.inzine.sk)