
Edward Bloom (Ewan McGregor). FOTO - MOVIEWEB
Okolo auta parkujúceho na dne jazera pláva nahá morská panna, vzápätí auto visí na konároch stromu, v pôrodnici surfujú novorodenci po dlážke a strieľajú gombíkmi na nesympatické ženy. Nie, to nie sú zápisky z denníka narkomana, ale niekoľko scén z filmu Tima Burtona Veľká ryba, ktorý v týchto dňoch prichádza do našich kín.
S rodičmi bývajú starosti. Niektorí unavujú svojich dospelých potomkov pravidelnými ponukami na upratovanie, iní ich zasa radi cez víkend pozývajú na obedy, na ktorých sú posledným chodom dobre mienené rady do života. Williamovi Bloomovi robia problém neuveriteľné historky kolujúce o minulosti jeho otca, ktorý kedysi veľa cestoval. Snaží sa nevšímať si ich až do chvíle, keď sa apenko ocitne na smrteľnej posteli a matka iniciuje rodinné zmierenie.
Trochu banálna zápletka, že? Až na to, že keď sa jej zmocní filmár podpísaný pod skvostmi ako Batman, Ed Wood či Predvianočná nočná mora (trapas v podobe remaku Planéty opíc taktne vynechajme), je jasné, že namiesto klišé na vás čaká vodopád nápadov. Tim Burton totiž nemá problémy s fantáziou, ale s realitou. Tá mu pripadá natoľko šedá, že sa radšej ponára do iných svetov, ktoré pravidelne ukazuje na filmovom plátne. Najnovšie sa mu podarilo vyloviť skutočne veľkú rybu v podobe knižnej predlohy, na ktorú si Steven Spielberg netrúfol.
Otca Edwarda si rodina príliš neužila. Zato on toho na svojich cestách zažil neúrekom. Aspoň to tak vyznieva z neuveriteľných historiek, ktoré sa pred jeho smrťou rozhodne konečne vypočuť aj jeho syn. Will je postupne vťahovaný do úžasného sveta spomienok: jeho otec bol najskôr ozdobou školy, potom fenomenálnym hráčom baseballu, vojnovým hrdinom, cirkusantom a stretol sa pritom s obrom, vlkolakmi, spievajúcimi siamskými dvojčatami či čarodejnicou so skleneným okom. Keď sa Willovi zdá, že toľko bizarných dobrodružstiev a príhod by bolo veľa aj na Forresta Gumpa, začne pátrať v novinách a archívoch. Prekvapený však zisťuje, že hranica medzi realitou a fikciou leží úplne inde, než si dovtedy myslel, a jeho otec má dosť ďaleko k priemernému americkému občanovi.
Nie je dôležité, do akej miery sa Burton drží knihy Daniela Wallacea. Opäť vyrobil nekonvenčnú rozprávku pre publikum niekoľkých generácií hýriacu neošúchanými vizuálnymi nápadmi, s výnimočnými hereckými výkonmi a silnou hudbou. Ryby toho síce obvykle veľa nenahovoria, ale táto je iná. Chyťte si ju, uvidíte.
Veľká ryba (Big Fish) * USA 2003 * 125 minút * Réžia: Tim Burton * Námet: Daniel Wallace * Hrajú: Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Langeová, Steve Buscemi a ďalší