TRNAVA - KDH inšpirované prípadom novorodenca, ktorého neznáma matka podhodila v trnavskej nemocnici, chce umožniť ženám anonymné pôrody. V rodnom liste dieťaťa by sa pri takom pôrode neobjavili žiadne informácie o matke, dieťa by bolo možné dať okamžite na adopciu a opustenie dieťaťa by nebolo trestným činom. KDH totiž považuje za etickejšie dieťa po pôrode opustiť, ako ísť na interrupciu.
„Pri anonymnom pôrode je v rodnom liste uvedený iba dátum narodenia a pohlavie. Ostatné informácie spadajú pod osobitný režim. Navrhujeme, aby boli archivované iba na ministerstve zdravotníctva. Nahliadnutie do dokumentácie by mal povoliť súd, ak by to bolo v záujme dieťaťa," povedal včera Július Brocka.
Anonymný pôrod existuje v niektorých európskych krajinách. U nás si vyžiada úpravu zákona o zdravotnej starostlivosti, zdravotnom poistení, matrikách, zákona o rodine a Trestného zákona.
V konkrétnom prípade z Trnavy chce Brocka požiadať políciu a prokuratúru, aby konali ohľaduplne. Ak by bola jeho matka odsúdená pre trestný čin opustenia dieťaťa, KDH by prezidenta požiadalo o udelenie milosti. „Nepoznáme dôvody, ktoré neznámu matku viedli k takému správaniu, ale za to, že nezvolila inú, horšiu cestu, si nezaslúži trest, skôr spoluúčasť a pomoc. A tak by mali konať aj štátne orgány. Nesiahla k extrémnemu riešeniu, ako k zabitiu dieťaťa pred alebo po narodení. Naopak, opatrila ho a odložila do nemocnice. Vedela, že tam sa oň dobre postarajú. Preto si zaslúži pomoc," povedal Brocka.
Anonymné pôrody by podľa podpredsedu KDH mali vylúčiť také závažné trestné činy, akým je napríklad zbavovanie sa nechcených narodených detí odhodením do kontajnera.
Žena, ktorá dieťa porodila, je podozrivá z trestného činu opustenia dieťaťa a hrozí jej trest tri roky väzenia. Hovorca trnavskej krajskej polície Martin Koch včera na Brockovu výzvu odpovedal: „Polícia vždy pracuje ohľaduplne, pri tomto prípade zvlášť. Hoci policajné orgány začali stíhanie vo veci trestného činu opustenia dieťaťa, nemusí byť naplnená jeho skutková podstata." (bej, tasr)
Čo si myslia o návrhu pôrodníci?
ROZÁLIA MIŠOVÁ, primárka novorodeneckého oddelenia, Trnava: „Ak žena porodí v nemocnici, anonymita sa zabezpečiť nedá. Bola by týmito zákonmi síce chránená pred kriminálnym stíhaním, ale rozhodne by nebola anonymná. V nemocnici s ňou príde do kontaktu veľa ľudí a informácie sa šíria rýchlo, aj keď lekári a zdravotnícki pracovníci musia zo zákona zachovávať mlčanlivosť."
JÚLIUS CHRAMEC, prednosta gynekologickej a pôrodníckej kliniky, Trnava: „Je to dobrý návrh. Súčasná legislatíva týkajúca sa adopcií opusteným alebo relatívne opusteným deťom veľa nepomôže. Rýchla pomoc je dva razy účinná. Je pravda, že anonymity je v zdravotníckom zariadení málo, no i tak je to dobrý krok, ktorý môže priniesť svoje ovocie."
MILOŠ MLYNČEK, prednosta gynekologickej a pôrodníckej kliniky, Nitra: „Som za to, aby evidencia zostala po starom. Tak ako sa eviduje úmrtie, tak sa musia evidovať aj pôrody." (bej)