Poézia ešte stále žije

Ocitli sa mi na stole tri knižky básní. V čase, keď už aj jedna televízna stanica má kratulinkú reláciu Cudzie slovo poézia, teda, keď verejne priznáva, že takáto činnosť už akosi do našej doby nepatrí, vychádzajú básnické zbierky, celkom natruc klesajúce

mu záujmu aj onoho minima čitateľov, ktorí poéziu ešte hádam trochu potrebujú alebo sa aspoň tak tvária alebo sa ňou profesionálne zaoberajú.

Začnem, ako sa v dobrej spoločnosti patrí, Stanislavou Chrobákovou, ktorá je aktívna najmä ako kritička: druhé vydanie jej zbierky Na hranici jazyka (Solitudo, Námestovo) by nasvedčovalo, že prvé sa vypredalo. Chrobákovej lyrika nie je nijakým výtryskom citu, ide skôr o racionálny výraz individuálnej situácie, krízovej a kritickej, ktorú autorka niekde pomenúva desivými metaforami („spálené krídlo vo vlastnej krvi si ovievať“, želiezka si nevyberať „z ohňa, ale z dymu alebo z popola“). V jej poézii chýba let, typický pre lyriku, je tu iba pocit spomaleného úpadku či pádu, povzdych-parafráza ľudovej piesne „túžba v nás zaťatá, láska zarúbaná“, statickosť miesto dynamiky, disharmónia, až vnútorný rozvrat. Príval toho, čo by sa chcelo formulovať jasnejšie a už sa jej to aj derie na jazyk, on to však zdržiava, len aby to ostalo fragmentárne, naznačené, akoby ten jazyk mala zviazaný. Jej poézia sa líši od modernisticko-postmodernistických orgií niektorých mladých autorov, ktorí pracujú (rozumej: mocujú sa) s metajazykom a sú z toho metastázy. Ona sa ešte drží aspoň na hranici jazyka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chrobákovej básne vyšli v pútavej grafickej úprave Milana Mikulu, ktorý sa svojou nápaditosťou originálne uplatnil aj pri knižke Básnická zbierka Mariána Hatalu s podtitulom 41 básní (RECO-YAK, Senica). Zbierka sa naozaj takto nazýva a prvé, čo človeka na nej upúta, je dizajn: texty básní v tvrdšom obale sú vložené do dvoch tvrdých kartónových doštičiek, ktoré sú prederavené a spojené maticou č. 17, takže knihu najprv neotvárame, ale odskrutkúvame. Netreba však na to kľúč a netreba ho ani na básne. Hatala nepriamo nadväzuje na niekdajšiu poéziu všedného dňa, inšpirujú ho aj maličkosti. Doslova má radosť zo slova, využíva systém paradoxov, aforizmov, analógií a synoným. Jeho básne nie sú vysedené, ale pôsobia ako okamžité vnuknutia, ktorým nepredchádzal dlhší tvorivý proces. Všade dominuje vtipná myšlienka, neobetovaná na oltár básnického obrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Mojík patrí do inej generácie, má za sebou zložitý vývin s jednoznačným vyústením do surrealizmu, ktorého totálnym vyznávačom sa na dlhé roky stal. Preto jeho najnovšia zbierka Divé stromy neplačú (Lukapress, Bratislava) čitateľa prekvapuje. Prísne viazané rýmované verše bez imaginačných ohňostrojov. Väčšina básní vyjadruje dojmy z ciest, ale nie sú to typické cestovateľské impresie, skôr životné zamyslenia na rozličných miestach sveta, pretože do jeho lyriky vnikli nové motívy: smrteľnosť človeka, pribúdanie veku (napísal dokonca báseň Maturitné stretnutie po sto rokoch), ubúdanie času. Azda aj preto antropologizácia, poľudšťovanie predmetov ako záclony, neón, hodiny, klavír, lustre. Táto mnohoprivrávateľnosť vecí nepochybne súvisí so spomenutými motívmi. Lenže vidí sa mi veľmi privčasné, ak básnik vysloví takúto kvázirozlúčku: „Spi poézia / rodná mať.“

SkryťVypnúť reklamu

JOZEF BŽOCH

(Autor je literárny kritik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 730
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 217
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 048
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 551
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 461
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 889
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 652
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 315
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu