Európske vyhliadky do roku 2013

Európska komisia včera prezentovala svoju predstavu o finančnom rámci Európskej únie v rokoch 2007 až 2013. Tento rámec by mal podporiť politické ciele únie a umožniť presadiť konkrétne zvolené priority, ktoré prinesú úžitok členským štátom a ich občanom

. Toto je dosiahnuteľné asi pri výške 1,15 percenta spoločného HDP, a to aj po pristúpení dvanástich nových členských štátov. Najdôležitejšie však je, aby členské štáty spoločne rozhodli v roku 2013 o podobe EÚ a o tom, aké majú byť jej politické priority.

Desať nových krajín pristúpi 1. mája do únie, ktorá je konfrontovaná s novými výzvami a narastajúcimi očakávaniami. Členské štáty sa zaviazali pretvoriť úniu na najlepšie fungujúcu ekonomiku sveta. Naším cieľom je do konca tohto desaťročia dobehnúť USA a Japonsko v oblasti výskumu a vedeckých technológií, významne znížiť nezamestnanosť, podstatne zlepšiť podmienky na odborný rast a ochrániť životné prostredie a prírodné zdroje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vlády sú zajedno v snahe garantovať slobodu, bezpečnosť a spravodlivosť každému obyvateľovi únie. Očakáva sa, že únia vybuduje vysokorýchlostné železnice, čím sa zníži narastajúce prehustenie území. Občania od únie očakávajú záruku ochrany spotrebiteľov a bezpečnosti cestujúcich na leteckých linkách a tiež, že bude riadiť imigračné pohyby a že zabezpečí aj lepšiu ochranu spoločných vonkajších hraníc.

Členské štáty prijali rozhodnutia vo všetkých týchto otázkach, ktoré nedokáže žiadna európska krajina vyriešiť len vlastnými silami. Nemali by sme zabúdať, že členstvo v únii poskytuje reálnu pridanú hodnotu pre každého. V oblastiach, v ktorých sa členské štáty rozhodli postupovať spoločne, financovanie výdavkov na úrovni únie ako celku je veľakrát efektívnejšie ako na národnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy z plytvania sú neodôvodnené a veľmi prehnané. Výdavky únie dnes nemôžu prevýšiť 1,24 percenta spoločného HDP členských štátov, čo predstavuje len malú časť verejných výdavkov. Nebudeme míňať v priemere viac ako 1,15 percenta HDP. Veľká časť je už pevne stanovená, výdavky v poľnohospodárstve fixovali vlády členských štátov až do roku 2013.

Novopristupujúce krajiny strednej a východnej Európy budú určité obdobie tzv. čistými príjemcami. Potrebujeme stimulovať rast v prospech únie ako celku. Politika solidárnosti, t. j. podpora národov v menej rozvinutých regiónoch, zlepšenie ich životných podmienok a nové pracovné príležitosti, sa už aj v minulosti zlepšila a musí fungovať v únii ekonomicky rôznorodejšej než kedykoľvek predtým.

To si vyžaduje dostatok financií, ktoré sa budú musieť spravodlivo deliť medzi existujúcich a nových členov. Mnohé regióny v súčasných členských štátoch budú naďalej potrebovať podporu, a súčasne budú prúdiť veľké finančné toky aj do chudobnejších regiónov nových členov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri rešpektovaní našich záväzkov voči poľnohospodárom a chudobnejším regiónom je dôležité, aby budúci rozpočet poskytol únii nástroje na vyriešenie nových budúcich výziev. Aj keď výdavky v týchto tradičných oblastiach politiky budú naďalej ukrajovať podstatnú časť rozpočtu, musíme venovať omnoho viac pozornosti novým potrebám a prioritám.

Európska ekonomika je v útlme, a preto - viac ako kedykoľvek predtým - treba realizovať projekty s cezhraničným dosahom. Reálna európska pridaná hodnota sa dá dosiahnuť tak, že spojíme snahy v oblasti výskumu, podporíme mobilitu študentov a vytvoríme transeurópske siete spájajúce centrá rastu, čím umožníme každému, aby mohol plne využívať výhody vnútorného trhu - čoskoro domova 450 miliónov občanov.

Toto sú významné kroky, ako zabezpečiť udržateľný rast v podmienkach novej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Prísľuby slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, potravinovej bezpečnosti, vysokého štandardu verejného zdravia a čistého životného prostredia však nemožno splniť bez spoločných zdrojov. Európa už zďaleka nie je iba jednotným trhom, ale aj priestorom, v ktorom sa rozvíjajú občianske slobody a práva a povinnosti jednotlivca. Únia by mala pôsobiť komplementárne k úsiliu členských štátov a zabezpečiť, aby výhody Európy bez hraníc boli rovnomerné a každému dostupné.

Európa sa musí stať aj silnejším hráčom na medzinárodnej scéne, či už v oblasti rozvojovej pomoci, obchodnej politiky, zahraničnej a bezpečnostnej politiky alebo vonkajších aspektov iných politík - rastie očakávanie, že politická váha Európy pôjde ruka v ruke s jej ekonomickým významom. Iba spoločnými nástrojmi a zdrojmi budeme môcť správne reagovať na budúce krízy v Európe a vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Schopnosť únie splniť sľuby členských štátov dnes v mnohých nových prioritných oblastiach ochromuje nedostatok politickej vôle konať a nedostatok zdrojov.

Nemôžeme pripustiť, aby sa priepasť medzi ambicióznymi záväzkami a neschopnosťou ich splniť ešte viac prehĺbila.

Autor: ROMANO PRODI(Autor je predsedom Európskej komisie)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 906
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 170
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 092
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 510
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 001
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 695
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 436
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu