Londýn 12. februára (TASR) - Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer dnes uviedol, že aliancia by mohla prediskutovať pôsobenie v Iraku hneď po tom, ako moc v krajine prevezme legitímna iracká vláda podporovaná Organizáciou Spojených národov.
De Hoop Scheffer počas návštevy Londýna tiež vyhlásil, že spojenci v NATO už prekonali rozpory v súvislosti s Irakom, ktoré ich rozdeľovali. Zdôraznil však, že rozhodnutie o prípadnom pôsobení v Iraku je stále ďaleko a prvoradou prioritou aliancie ostáva zaistenie mieru a stability v Afganistane.
"Nemôžeme si dovoliť porážku v Afganistane," uviedol bývalý šéf holandskej diplomacie, ktorý vyzval krajiny na poskytnutie ďalších vojakov pre rozšírenie mierových operácií NATO v stredoázijskej krajine.
"Ak nastane odovzdanie suverenity, ak uvidíme legitímnu irackú vládu podporovanú Spojenými národmi, ak táto legitímna iracká vláda požiada NATO, aby prevzalo osobitnejšiu úlohu, myslím si, že spojenci budú môcť konštruktívne diskutovať o takejto možnosti," povedal šéf NATO novinárom. "Ešte však nie sme tak ďaleko," dodal.
Poľský minister obrany Jerzy Szmajdzinski v Bruseli belgickým poslancom povedal, že podľa niekoľkých členov NATO by aliancia po obnove irackej zvrchovanosti mala prevziať Poľskom vedený kontingent v južnom centrálnom Iraku a "možno" tiež britskú južnú zónu.
Po otázke na takúto možnosť de Hoop Scheffer uviedol, že ak tento moment príde, NATO bude musieť konať v súlade so svojimi politickými záväzkami. Podľa Szmajdzinského by pred príchodom jednotiek NATO bola pravdepodobne potrebná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
Francúzsko a Nemecko boli proti vojne, Berlín však uviedol, že nebude stáť v ceste misii NATO. Postoj Paríža je menej jasný, hoci podľa poľského ministra obrany zaujal jeho francúzsky rezortný kolega "veľmi otvorenú pozíciu".
Poľsko presadzuje výraznú rolu NATO v Iraku, čiastočne kvôli tomu, že ju vníma ako spôsob úľavy pre svoje jednotky, ktorých misia je nebezpečná, nákladná a doma má ďaleko od popularity.
Počas prvej cesty do Londýna od nástupu do funkcie sa de Hoop Scheffer stretol s premiérom Tonym Blairom, ministrom zahraničných vecí Jackom Strawom a ministrom obrany Geoffom Hoonom.
Neskôr v prejave pred Medzinárodným inštitútom pre strategické štúdie uviedol, že tlak na väčšiu angažovanosť NATO v Iraku je pochopiteľný, keďže "žiadna iná organizácia nemôže vytvoriť, nasadiť, veliť a udržiavať veľké mnohonárodné vojenské operácie".
Okrem toho privítal úsilie Európskej únie o posilnenie svojej schopnosti podnikať vojenské a mierové operácie. Po "pomerne podráždenej diskusii" sa EÚ rozhodla pre plán, ktorý nenarúša Severoatlantickú alianciu, uviedol de Hoop Scheffer.
Podľa jeho slov NATO ostáva základom kolektívnej obrany, EÚ však má právo "naďalej sa rozvíjať ako bezpečnostný aktér". "Čo potrebujeme, je silnejší európsky pilier, efektívnejší potenciál a hlbšiu, dôvernú spoluprácu medzi NATO a EÚ," dodal.