Nádobu zakopeme do zeme tak, aby jej okraj prečnieval asi 5 centimetrov nad okolitý terén. Do jej stredu vložíme palicu, respektíve hranol s rozmermi približne 5 x 5 centimetrov, aby prečnieval asi 50 centimetrov nad vrchom nádoby. Slúži na vetranie uložených plodov (2).
Na vrch hranola pribijeme šikmo kúsok doštičky alebo plechu, aby dažďová voda nestekala do nádoby (3). Do nádoby uložíme očistenú zeleninu „krížom-krážom", aby medzi plodmi boli medzery a aby sme ich mohli podľa potreby vyberať (4). Nádobu zakryjeme doskami alebo plechom, ktorý nastokneme na hranol tak, aby sa dovnútra nedostali myši (5). V polooblúkovom tvare ju prekryjeme izolačným materiálom (suché seno, vňať zo zemiakov a podobne) v hrúbke asi 20 až 30 centimetrov (6). Napokon dáme na vrch asi 5 centimetrov hliny, po ktorej bude stekať dažďová voda (7).
Takúto hrobľu môžeme otvoriť až na jar, keď už nehrozia silnejšie mrazy. Zelenina bude ako čerstvo vykopaná zo zeme. Pri odoberaní musíme dbať na to, aby sa do nádoby nedostali hlodavce ani dažďová voda.
Ing. JÁN ČECH, Žilina
KRESBA - AUTOR