Brusel 15. februára (TASR) Nové a staré členské krajiny EÚ si v rokoch 2007-13 rozdelia približne rovnakým dielom sumu 336 miliárd eur (takmer 13,6 bilióna Sk) určenú na podporu regiónov. V tretej správe o ekonomickej súdržnosti to v stredu navrhne Európska komisia.
Dlhočakávaný dokument bude obsahovať politické návrhy ďalšieho smerovania regionálnej politiky EÚ, ktorá ročne pohltí asi tretinu rozpočtu. Správa o súdržnosti nadviaže na tohtotýždňový návrh tzv. finančnej perspektívy, v ktorom EK načrtla plán zvýšiť výdavky na podporu regiónov zo 47,5 miliardy eur (1,9 bilióna Sk) v roku 2006 na 76,8 miliardy v roku 2013 (3,1 bilióna Sk).
Komisia však navrhne presmerovanie časti regionálnych fondov na podporu konkurencieschopnosti, hospodárskeho rastu, zamestnanosti, inovácie či vzdelávania. "Menej ciest a betónu, viac vzdelávania, konkurencieschopnosti, novej ekonomiky," naznačil v piatok komisár pre regionálnu politiku Michel Barnier obsah návrhu.
Piliermi regionálnej politiky sú dnes štrukturálne fondy a kohézny fond. V rámci štrukturálnych fondov dostávajú podporu regióny, v ktorých HDP na obyvateľa nedosahuje 75 percent priemeru únie (tzv. cieľ 1), a tiež oblasti postihnuté poklesom priemyselnej výroby, nezamestnanosťou a ďalšími štrukturálnymi problémami (ciele 2 a 3). Z kohézneho fondu čerpajú peniaze krajiny, ktorých celkový HDP nedosahuje 90 percent priemeru únie.
Aj po reforme regionálnej politiky ostane zachovaný kohézny fond a tiež cieľ 1 v rámci štrukturálnych fondov. Barnier v piatok povedal, že na ne pôjde z celkovej obálky asi 78 percent peňazí. Z toho však pôjdu peniaze aj na nový "cieľ 1 bis" pre regióny súčasných krajín EÚ, ktoré by vstupom chudobnejších nováčikov kvôli "štatistickému efektu" stratili nárok na podporu, pretože po poklese celkového HDP únie prekonajú hranicu 75 percent, hoci zo dňa na deň nezbohatnú. Takýchto regiónov je v únii okolo 18.
Súčasné ciele 2 a 3 nahradí nový cieľ na podporu regionálnej konkurencieschopnosti a zamestnanosti nárok naň budú mať všetky regióny únie, avšak na projekty zamerané na inováciu, špičkové techonológie, podporu konkurencieschopnosti teda ciele lisabonskej agendy, v rámci ktorej sa chce únia stať do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou.
Podľa Barniera pôjde do tejto oblasti 17 - 20 percent celkovej sumy. Zvyšných asi päť percent chce komisia vyčleniť na podporu regionálnej spolupráce a podporu regiónov s trvalým znevýhodnením (okrajové, vysokohorské regióny).
Z celkovej sumy pre regionálnu politiku na roky 2007-13 by sa malo novým členským krajinám, vrátane Slovenska, ujsť asi 52 percent, súčasným členom 48 percent, vypočítali zdroje EK.
Stredajší dokument bude len základom pre diskusiu členských štátov EÚ, záväzný legislatívny návrh budúcej regionálnej politiky predloží komisia až v lete.
(spravodajca TASR Robert Sermek) tim