Boj nemeckých odborárov za 35-hodinový pracovný týždeň a tarifnú politiku sa skončil kompromisom. Na snímke je Jürgen Peters, líder šéf IG Metall, ktorý zastupuje záujmy zamestnancov metalurgického priemyslu.
FOTO - REUTERS
Nie je to tak dávno, čo nemeckí odborári bojovali za skrátenie pracovného týždňa zo 40 na 35 hodín. Najmä zástupcovia pracujúcich v strojárskom, elektrotechnickom a metalurgickom priemysle sa všetkými desiatimi zasadzovali za zníženie odpracovaných hodín. Po ťažkých tafirných sporoch a dlhých štrajkoch sa IG Metall napokon presadila. Nemecké znovuzjednotenie a globalizácia však spravili nemeckým odborárom v mnohých ohľadoch škrt cez rozpočet.
V poslednom čase sa dostali do tarifno-politickej defenzívy. Vlani prehrala IG Metall zápolenie o skrátenie pracovného času na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky, keď musela zrušiť štrajk pre nedostatok podpory nielen celej verejnosti, ale aj samotných východonemeckých robotníkov. A vo štvrtok sa tarifní partneri dohodli v pilotnom tarifnom okrese Bádensko-Württembersko na novej zmluve, ktorej súčasťou je okrem obligátneho zvýšenia nominálnej mzdy ďalšie uvoľnenie možností predĺžiť v prípade potreby pracovný týždeň z 35 na 40 hodín.
Odborári podčiarkujú, že zárobky vzrastú od budúceho mesiaca o 2,2 percenta a k prvému marcu 2005 o 2,7 percenta. Zamestnávatelia sa sústreďujú na rozšírenie alternatív predĺžiť v prípade nutnosti a po súhlase tarifných partnerov a závodnej rady týždenný pracovný čas až na 40 hodín.
Samozrejme, že odborári nesúhlasili s úplným odbúraním 35-hodinového pracovného týždňa. V novej tarifnej dohode sú odchýlky od normálneho pracovného času možné v podnikoch, v ktorých má viac ako polovica zamestnancov vysokú kvalifikáciu. Potom bude môcť polovica osadenstva pracovať až 40 hodín bez toho, aby mu firma platila nadčasové príplatky.
Podľa náhľadu pozorovateľov nemeckej hospodársko-politickej scény ide o typický slimačí kompromis - o výsledok klasického nemeckého konsenzuálneho rokovacieho rituálu. Je však v každom prípade „správnym krôčikom vpred", ako cituje ekonomických odborníkov denník Handelsblatt. Noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung nadpísali piatkový úvodník Tarifno-politické Waterloo, denník Süddeutsche Zeitung je sklamaný, že mocenské žezlo si naďalej ponechali v rukách odbory IG Metall a zväz zamestnávateľov Gesamtmetall, ktorí v konečnom dôsledku naďalej definitívne rozhodujú o možnom predĺžení pracovného času. Noviny Financial Times Deutschland citovali analytičku Deka-Bank Andreu Scheuerleovú, ktorá považuje tarifnú zmluvu za „dobrý kompromis". Expertka Deutsche Bank Manuela Preuschlová dôvodila v tom istom denníku, že zmluva posilní tendenciu znižovania jednotkových mzdových nákladov.
K pilotnej zmluve v Bádensku-Württembersku sa musia ešte pripojiť zvyšné tarifné nemecké okresy.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov