BRATISLAVA - Dlhopisy Fondu národného majetku stále nie sú splatené všetky. Na účte fondu ešte čaká 419 miliónov korún pre viac ako 43-tisíc majiteľov dlhopisov. Kto chce svoje peniaze dostať, musí sa poponáhľať, lebo nárok na ne má už iba do konca tohto roka.
Splatnosť dlhopisov totiž bola ku koncu roka 2000, fond ich musel preplatiť do konca roka 2001. Odvtedy plynie v súlade s Občianskym zákonníkom trojročná premlčacia lehota, počas ktorej nárok majiteľa na vyplatenie cenného papiera stále trvá. Táto lehota sa končí 31. decembra tohto roka.
Na začiatku roka 2002 bolo nesplatených 60-tisíc dlhopisov, teraz je to ani nie o polovicu menej. Splácanie ide pomaly. Podľa predstaviteľov fondu je možné, že všetky dlhopisy sa do konca tohto roka nepreplatia. Riaditeľ sekcie FNM pre stratégiu Vladimír Dvořáček podľa agentúry SITA povedal, že skončenie lehoty splatnosti v tomto roku sa netýka tých dlhopisov, ktoré sú predmetom súdnych sporov alebo dedičského konania.
Hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová vysvetľuje, že v týchto prípadoch je dôležité oznámiť fondu nárok na výplatu. Ak sa majiteľ k nemu prihlási, fond bude môcť podľa nej peniaze za dlhopis poslať aj po začiatku budúceho roka. Najskôr sa však musí súdne konanie skončiť.
„Zatiaľ máme taký výklad zákona, že na konci roka nárok na peniaze z dlhopisu vyprší. Ako cenný papier bude premlčaný. Samozrejme, budeme ďalej vyplácať peniaze, ale iba tým, čo sa prihlásia v tomto roku," povedala Lesajová.
Najčastejší dôvod: dedičské konanie
Kto nemusí na peniaze za dlhopis čakať pre neukončené dedičské konanie alebo iný súdny spor, môže sa obrátiť na fond a požiadať o ich výplatu.
Práve dlhopisy, ktoré nie sú doteraz preplatené pre dedičské konanie, ale tvoria podľa Lesajovej významnú skupinu. Ich majitelia zomreli a dediči nemohli doteraz o peniaze požiadať. „Musia nám dať vedieť, že sa realizuje dedičské konanie," upozorňuje Lesajová. Fond peniaze preplatí, až keď sa skončí dedičské konanie, teda možno aj neskôr ako v tomto roku.
Existenciu dlhopisu by si mali dediči overiť. Výnimka totiž nie sú prípady, keď ho zahrnú do pozostalosti, ale majiteľ svoj dlhopis predal a jeho dediči mali k dispozícii iba starý výpis zo Strediska cenných papierov, pritom v skutočnosti už neexistuje.
Peniaze za dlhopisy čakajú na ich majiteľov aj z iných dôvodov. „Ďalšia skupina ľudí sú ľudia, čo sa o dlhopis vôbec nezaujímali. Majú ho síce, ale z neznámych dôvodov si ho nevybrali. Stačí, keď pošlú žiadosť a prídu im peniaze," hovorí Lesajová.
Keď fond nárok uzná, priamo posiela peniaze. Ak nie je niečo v poriadku, treba niečo opraviť či doplniť, majiteľa dlhopisu kontaktujú.
Na peniaze majú nárok aj ľudia, ktorí s nimi už vôbec nepočítajú, upozorňuje. „Ich dlhopis bol zahrnutý do exekučného konania. Kto dostal oznámenie, že im v rámci exekúcie siahli na dlhopis, mali by sa zaujímať, či im z neho nejaké peniaze nezostali. Exekúcia totiž nemusela byť vo výške hodnoty dlhopisu. Evidujeme čiastočne vyplatené dlhopisy. Títo ľudia by sa mali na nás tiež obrátiť," hovorí Lesajová.
Inou veľkou skupinou sú ľudia, ktorí sa zdržiavajú dlhodobo v zahraničí. K peniazom sa dostanú aj oni. Stačí, keď úradne splnomocnia osobu, ktorá je momentálne na Slovensku. Tá im môže vyplatenie vybaviť podobne ako ostatní. Alebo si tlačivo stiahnu z internetu, dajú si ho v zahraničí overiť, pošlú na fond a požiadajú o úhradu peňazí na svoj bankový účet.
Informácie sú na internete
- Tlačivá je možné nájsť a vytlačiť z internetovej stránky fondu www.natfund.gov.sk.
- Na ľavej strane hlavnej stránky je kolónka Splácanie dlhopisov, kde sú všetky potrebné informácie.
- Okrem dvoch článkov o dlhopisoch sa tam nachádza tlačivo Žiadosť/Pokyn, ktorý potrebujú všetci majitelia doteraz nepreplatených dlhopisov.
- Je tam aj tlačivo Plnomocenstvo, ktoré sa zíde najmä ľuďom dlhodobo v zahraničí. Tí si môžu tlačivá z internetu stiahnuť kdekoľvek v cudzine, dať overiť svoje podpisy a zaslať na fond.
- V rubrike sa nachádzajú aj kontakty na pracovníkov fondu, ktorý podľa hovorkyne Tatjany Lesajovej poskytnú telefonicky všetky informácie. Je možné požiadať o zaslanie tlačív poštou alebo faxom (číslo 02/48 271 312), o opakovanú výplatu dlhopisu (02/48 271 335 alebo 02/48 271 395), o splatenie dlhopisov dedičom (02/48 271 406 alebo 02/48 271 314) a o informácie z databázy a termíne výplaty (02/48 271 147).
Ako požiadať o vyplatenie dlhopisu?
Postup závisí od toho, prečo majiteľ doteraz peniaze nedostal. V zásade je potrebné zaslať fondu vyplnené tlačivo Žiadosť/Pokyn s úradne overeným podpisom a prípadne ďalšie doklady. Tie fond vyžaduje, ak o peniaze žiada dedič alebo splnomocnený zástupca majiteľa, či dediča a podobne. Ďalšími požadovanými dokladmi tak môže byť:
- v prípade dedenia: právoplatné osvedčenie o dedičstve/uznesenie o dedičstve,
- pri zmene adresy: fotokópia občianskeho preukazu žiadateľa,
- pri zastupovaní neplnoletého dediča: rodný list,
- pri neuvedení rodného čísla v Osvedčení o dedičstve: úmrtný list,
- pri zmene priezviska: sobášny list,
- pri zastupovaní inou osobou: splnomocnenie,
- pri oprave rodného čísla: výpis z centrálnej evidencie obyvateľstva.
Aké poplatky sú spojené s podaním žiadosti o výplatu dlhopisu?
Závisí to od konkrétneho prípadu. Ak majiteľ dlhopisu prinesie svoju žiadosť o jeho preplatenie osobne na fond a pred jeho pracovníkmi ho podpíše, neplatí žiadne poplatky. Ak však niekto nechce alebo nemôže na fond prísť osobne, musí poslať žiadosť s úradne overeným podpisom a prípadne ďalšími dokumentmi, ktoré ak nepošle v origináli, tiež musia byť úradne overené. Overenie podpisu u notára stojí 70 korún a overenie strany dokumentu 40 korún. Fond akceptuje aj žiadosti zaslané zo zahraničia, vtedy môže byť podpis overený zahraničným notárom alebo veľvyslanectvom, čo môže vyjsť drahšie.
Koľko majitelia dlhopisu dostanú?
Vyplácaná suma za dlhopis, spolu s výnosom ku koncu roka 2000, je 13 740 korún. Žiadne ďalšie úroky fond neplatí, nakoľko dlhopisy bol povinný preplatiť počas roka 2001, a ak si niekto peniaze nevyzdvihol, nemá neskôr nárok na vyššiu sumu. Fond národného majetku spory o výplatu ďalších úrokov, od dátumu splatnosti po dátum skutočného preplatenia, a penále z tejto nevyplatenej sumy, vyhráva.
Menšiu sumu dostávajú tí majitelia dlhopisov (alebo ich dediči), čo 19. novembra 1996 dosiahli vek 70 rokov a viac. Ich dlhopisy boli splatné už 31. decembra 1997, a to iba v hodnote 11 496 korún.
Ako rýchlo prídu peniaze?
Ak je žiadosť v poriadku, podľa hovorkyne fondu Tatjany Lesajovej má majiteľ dlhopisu peniaze do troch až štyroch týždňov od jej podania.
Dostanete plnú sumu?
Fond síce posiela plnú sumu podľa toho, o akého majiteľa ide - teda 13 740 alebo 11 496 korún, no pošta a banky si strhávajú za prevedenie a vyplatenie peňazí poplatky. V prípade pošty je to 51 korún pri poštovej poukážke C (výplata v hotovosti). Banky majú rozdielne poplatky. Napríklad Slovenská sporiteľňa si strhne za pripísanie takejto platby účtovnú položku 3 koruny. V iných bankách je to tiež niekoľko korún. Ak si dá majiteľ poslať peniaze do zahraničia, zaplatí zväčša viac. Výška poplatku vtedy závisí od konkrétnej banky. Počítať treba v takomto prípade aj s kurzovými rozdielmi.
Treba vyplatené peniaze zdaniť?
Nie. Daň z výnosu už odviedol fond, a tak je príjem zo splatného dlhopisu čistý, netreba ho už zdaniť.