Bratislava 16. februára (TASR) - Slovenský projekt vzdelávania mimoriadne nadaných žiakov vzbudil pozornosť v krajinách Európskej únie. O skúsenosti, metodiku i výsledky výučby v Základnej škole s 8-ročným gymnáziom na Teplickej ulici v Bratislave sa dnes zaujímal veľvyslanec Európskej komisie v SR Eric van der Linden.
Škola oficiálne existuje päť rokov, avšak prvé triedy pre nadané deti tu vznikli už v roku 1993. Počas 10 rokov sa projekt rozšíril po celom Slovensku a v súčasnosti na Slovensku pôsobí ďalších 20 základných škôl s obdobným zameraním. Podľa riaditeľky školy Jolany Laznibatovej sú výber žiakov i metodika výučby v princípe tie isté. "Deti okrem riadneho, štátom predpísaného učiva musia zvládnuť aj nadštandardné požiadavky v rámci vyučovacieho procesu. Tie spočívajú v zvládnutí obsahu špecializovaných učebníc s alternatívnymi úlohami v matematike, slovenčine, zemepise, prírodopise a iných oblastiach, ktoré sa postupne obohacujú a rozširujú o nové témy," uviedla pre TASR Laznibatová.
Školu na Teplickej navštevuje 350 žiakov. V praxi tu netypicky overujú celý vzdelávací model už od piateho až do osemnásteho roku žiaka. Tieto deti neraz už vo štvrtom roku života vedia čítať, písať i počítať, a preto po splnení kritérií môžu byť zaradené do školského procesu ešte pred dovŕšením šiestich rokov. Každé dieťa pred nástupom musí absolvovať psychologické vyšetrenie a výberové pedagogické pohovory, v ktorých preukáže schopnosť zaradiť sa do vyučovacieho procesu. Otvorený systém umožňuje, aby žiaci z bežných ZŠ mohli kedykoľvek v priebehu školského roku prestúpiť na školu pre mimoriadne nadané deti.
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam. Obrazová redakcia TASR vydá fotomateriál.