EÚ znepokojuje srbská menšinová vláda s podporou Miloševičových socialistov

Brusel 16. februára (TASR) Európska únia je znepokojená vývojom v Srbsku a vytvorenie menšinovej vlády s podporou socialistov bývalého prezidenta Slobodana ...

Brusel 16. februára (TASR) Európska únia je znepokojená vývojom v Srbsku a vytvorenie menšinovej vlády s podporou socialistov bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča nepovažuje za krok správnym smerom. Povedal to dnes v Bruseli vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.

"Sme veľmi znepokojení týmito správami, myslíme si, že to nie je krok správnym smerom, a situáciu budeme veľmi pozorne sledovať," povedal Solana na brífingu s novinármi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reagoval tak na nedeľňajšiu dohodu srbských parlamentných strán SPO, Nové Srbsko, DSS a G17 Plus o vytvorení spoločnej vlády, ktorá však bude menšinová a odkázaná na podporu Miloševičovej SPS.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Solanu by únia uprednostnila vládu zloženú z demokratických subjektov, ktoré by neboli odkázané na spoluprácu so stranou exprezidenta obvineného z vojnových zločinov, a pokračovali by v reformách a urýchľovaní cesty Srbska k EÚ.

"Nemyslím si, že to pomôže politickým a ekonomickým vzťahom s medzinárodným spoločenstvom. Môže to priniesť ťažkosti," varoval šéf európskej diplomacie.

Hlavný výbor Hnutia srbskej obnovy (SPO) Vuka Draškoviča v nedeľu rozhodol, že v spojení so stranou Nové Srbsko vstúpi do vlády s Demokratickou stranou Srbska (DSS) a liberálnym subjektom G 17 Plus. Ten v sobotu uviedol, že pôjde do menšinovej vlády bez ohľadu na to, kto jej poskytne podporu.

Najnovší vývoj predbežne odvrátil hrozbu nových volieb. Tie by podľa obáv analytikov posilnili ultranacionalistickú Srbskú radikálnu stranu (SRS), ktorá v decembrových voľbách získala najviac hlasov, nie však dosť na to, aby vládla sama alebo s podporou SPS.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Robert Sermek) 20 juh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 108
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 504
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 184
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 549
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 438
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 226
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 940
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu