Bratislava 17. februára (TASR) - Vládny kabinet dnes odobril návrh postupu zosúlaďovania medzinárodnej zmluvnej základne SR v oblasti dopravy, pôšt a telekomunikácií so záväzkami vyplývajúcimi z členstva krajiny v Európskej únii (EÚ). V zmysle tohto materiálu je napríklad potrebné do slovenskej legislatívy zapracovať pravidlo o platení cestnej dane len zo strany slovenských dopravcov.
Podľa materiálu, ktorý predložil minister dopravy, s právom EÚ treba zosúladiť dohody o cestnej doprave uzavreté s Bieloruskom, Litvou, Slovinskom hneď po vzniku SR. Ich finančné ustanovenia totiž nie sú v súlade s európskou smernicou o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami. "V nadväznosti na dohody s Francúzskom, Portugalskom, Litvou a Švédskom je potrebné, aby cestnú daň platili v SR len slovenskí dopravcovia. To zabezpečí novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní," uvádza sa v materiáli. Dohody o cestnej doprave uzavreté medzi SR a členskými štátmi EÚ zostanú v platnosti a budú platiť pre dopravcov v cestnej nákladnej doprave na tzv. treťoštátne prepravy do a z nečlenských štátov EÚ.
V nesúlade s európskym právom sú aj dohody o kombinovanej doprave s Maďarskom, Slovinskom, Rakúskom, Českom, Poľskom a Lotyšskom. "Po začlenení sa do Európskej únie sa však zmenia podmienky prechodu hraníc, udeľovania prepravných povolení, platenia dane z vozidiel a záväznou sa stane smernica, ktorá v plnom rozsahu nahradí nevyhovujúce ustanovenia týchto dohôd," konštatuje sa v materiáli. V prípade záujmu o riešenie zostávajúcich problémov kombinovanej dopravy, ktoré nie sú upravené právnymi predpismi EÚ, pripraví SR nové dohody. "Takým problémom môže byť stanovenie výnimky z platenia poplatku za používanie cestnej infraštruktúry v koncových úsekoch kombinovanej dopravy vykonávanej po cestných komunikáciách," upozornilo ministerstvo.
Zosúladenie si vyžadujú aj dohody o leteckej doprave uzavreté jednak s tretími štátmi, ale i so štátmi EÚ a s USA. "Tu je však potrebné počkať na vyriešenie sporu medzi Európskou komisiou a členskými krajinami EÚ. Tie uzavretím niektorých bilaterálnych zmlúv o leteckej doprave podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora narušili vnútorný trh EÚ," uviedlo ministerstvo dopravy. Dohody uzavreté s tretími štátmi sa budú podľa potrieb a záujmov SR buď renegociovať podľa odporúčaní EÚ, alebo sa druhej zmluvnej strane navrhne ukončenie platnosti dohodou. Vo vzťahoch k členským štátom EÚ sa bude uplatňovať legislatíva EÚ.
Ďalšou dohodou, ktorá je v rozpore s legislatívou EÚ, je Dohoda medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Zväzu sovietskych socialistických republík o spolupráci pri predchádzaní činom nezákonného zasahovania do činnosti civilného letectva. Tá totiž zostala v platnosti vo vzťahoch medzi SR a Ukrajinou. Podľa dohody a dodatkového protokolu k nej sa na všetky lietadlá s registráciou jednej zmluvnej strany, ktoré vo vzdušnom priestore druhej zmluvnej strany stratili rádiové spojenie s pozemnými stanovišťami riadenia letovej prevádzky a stratili trať letu, majú považovať za lietadlá, ktoré sú objektom protiprávneho zasahovania. Ministerstvo dopravy navrhuje danú dohodu zrušiť. "V prípade, že druhá strana nebude súhlasiť s ukončením platnosti zmluvy dohodou, uplatníme možnosť jednostrannej výpovede," konštatoval rezort.