PORT AU PRINCE - Haitskí rebeli usilujúci sa o zvrhnutie prezidenta Jeana-Bertranda Aristida dobyli už desiatku miest. Aristide požiadal o medzinárodnú pomoc pri riešení situácie v krajine. Na výzvu reagovalo Francúzsko, ktoré uvažuje vyslať na ostrov medzinárodné mierové sily.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell včera vylúčil vyslanie príslušníkov americkej armády alebo polície na Haiti. Zároveň vyzval na politické vyriešenie krízy.
Naposledy povstalci úspešne zaútočili na mesto Hinche a kontrolujú už 11 miest. Kríza na Haiti sa začala 5. februára útokom protivládnych rebelov v Goinaves. Nepokoje si vyžiadali minimálne 56 ľudských životov.
K výzve prezidenta o medzinárodnú pomoc sa pripojila aj susedná Dominikánska republika, ktorá sa obáva utečeneckej vlny. „Budeme premýšľať, čo možno naliehavo urobiť a či je možné rozmiestniť mierové sily," reagoval francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin. Podľa Aristida by mali bezpečnostné sily vyslané OSN posilniť miestne policajné jednotky. Civilná polícia predstavuje na Haiti po rozpustení armády v roku 1994 kľúčový prvok pri zaisťovaní bezpečnosti.
Povstalci kontrolujú väčšinu ciest vedúcich do bohatej poľnohospodárskej oblasti pri rieke Artibonite, kde žije takmer milión obyvateľov. Rebeli na výzvu humanitárnych organizácií prestali blokovať konvoj Medzinárodného výboru Červeného kríža.
Podľa svedkov viedol útok na mesto Hinche neslávne známy Louis-Jodel Chamblain. Bývalý vodca krutých polovojenských jednotiek z čias junty v rokoch 1991 - 1994 má na svedomí množstvo mŕtvych a zmrzačených ľudí. Dosiaľ sa ukrýval v Dominikánskej republike. (čtk)