spechoch posledných rokov," uviedol v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ úradu pre záležitosti krajín severnej a strednej Európy amerického ministerstva zahraničných vecí Michael Mozur, ktorý bol minulý týždeň na návšteve Slovenska.
Prípadné predčasné voľby budú Američania "sledovať s veľkým záujmom", uviedol, odmietol však špekulovať, čo by sa mohlo stať, ak by sa do vlády dostal napríklad bývalý premiér Vladimír Mečiar. "Dúfame, že ľudia, ktorí budú zvolení, budú zdieľať hodnoty NATO," povedal. Rozšírenie NATO o sedem krajín vrátane Slovenska bude podľa Mozura pre alianciu "veľmi pozitívnym impulzom". "Skúsenosti s troma krajinami, ktoré sú členmi aliancie od roku 1999 (Poľsko, Maďarsko a Česká republika), sú veľmi dobré," hovorí.
Rozpory medzi jednotlivými krajinami NATO, ktorými bol poznačený minulý rok, sú podľa Mozura už z veľkej časti za nami. "Teraz sa už všetci pozeráme dopredu a rokujeme o tom, ako spoločne postupovať ďalej." Hrany sa obrusujú aj v spore o samostatnú európsku obrannú politiku. Američania, teda aspoň ministerstvo zahraničných vecí, plány EÚ v tomto smere vítajú. Ale len v prípade, že "prispejú k širšej stabilite a (európske obranné štruktúry) budú komplementárne s NATO".
Mozur v týchto otázkach nevidí žiadne rozpory ani vo vnútri americkej administratívy. Údajné spory medzi šéfom diplomacie Colinom Powellom a ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom sú podľa neho z veľkej časti len výmyslom médií. "(Powell a Rumsfeld) spolu často diskutujú a ich spolupráca je konštruktívna," tvrdí Mozur.
Snaha americkej vlády, aby armády krajín pristupujúcich do NATO kupovali americké lietadlá, a nie napríklad švédske Grippeny, podľa Mozura nie je proti princípu slobodného medzinárodného obchodu. "Americká vláda rešpektuje rozhodnutie svojich partnerov vybrať si také vojenské vybavenie, aké chcú. Vojenská výbava však nie je len tovar. Existuje aj povinnosť pracovať s touto výbavou spôsobom, ktorý posilňuje NATO," vraví Mozur. Grippeny pritom podľa neho "nie sú hlavným prúdom v NATO a táto výbava by musela byť pridaná do inventára aliancie". "Dôležité je aj to, aby nákupy (stíhačiek) neodoberali prostriedky potrebné na zabezpečenie plnenia tých najdôležitejších úloh," uviedol Mozur pre SITA.