Londýn 18. februára (TASR) - Talianski ministri varovali Britániu, Francúzsko a Nemecko, aby sa nepokúšali diktovať politickú agendu Európskej únie na summite tzv. veľkej trojky, ktorý sa dnes koná v Berlíne.
Pripomenuli tiež lídrom týchto troch krajín, aby nepristupovali k ostatným členským štátom ako k "občanom druhej kategórie".
Taliansky minister pre európske záležitosti Rocco Buttiglione dnes v rozhovore pre BBC uviedol, že nemecký kancelár Gerhard Schröder, francúzsky prezident Jacques Chirac a britský premiér Tony Blair sa samozrejme môžu voľne stretávať s hocikým, ale mali by mať na pamäti, že EÚ tvorí 25 štátov a nie tri.
"Taliansko je rovnako veľké ako Británia, alebo ako Francúzsko. Naša ekonomika je rovnako silná a v obchode sme predbehli jednu, alebo i dve z krajín veľkej trojky. Bolo by lepšie nezabúdať na tento fakt," uviedol.
Francúzsko a Nemecko boli už tradične považované za krajiny, ktoré sú motorom európskej integrácie, ale v ostatnom čase, po tom, ako sa zacelili rozpory okolo vojny v Iraku, sa k nim intenzívnejšie pripája aj Británia. Medzi najnovšiu iniciatívu veľkej trojky patrí snaha presvedčiť Irán, aby povolil medzinárodné jadrové inšpekcie a opatrenia na zlepšenie obranyschopnosti Európy.
Avšak trojstranný summit v Berlíne znepokojil Európu, predovšetkým Španielsko a Taliansko, ktoré dali otvorene najavo, že výsledkom stretnutia veľkej trojky môžu byť len návrhy a nie dohody.
Taliansky šéf diplomacie Franco Frattini dnes v britských novinách Financial Times varoval, že takéto exkluzívne summity môžu spôsobiť rozdelenie EÚ a sú v rozpore s praktikami a metódami, ktoré sú charakteristické pre európske spoločenstvo.
Britskí predstavitelia sa bránia a tvrdia, že po rozšírení únie na 25 členov je pre štáty prirodzené, ak sa stretávajú v malých skupinách, aby prerokovali jednotlivé problémy, kým ich predložia zvyšným krajinám.
Hlavnými témami dnešnej schôdzky v Berlíne budú Irán, Irak a snahy o dosiahnutie dohody o novej európskej ústave, ale najmä ekonomická reforma. Británia je presvedčená, že EÚ v tomto smere dosiahla len malý pokrok, i keď si pred štyrmi rokmi na summite v Lisabone vytýčila za cieľ, že do roku 2010 predbehne USA a stane sa svetovou ekonomikou.