Bratislava 18. februára (TASR) Stanoviská Národnej rady SR by mali mať pre ministrov zastupujúcich SR na orgánoch Európskej únie odporúčací, a nie záväzný charakter.
Vyplýva to pozmeňujúceho návrhu poslanca za SDKÚ Petra Miššíka, ktorý dnes predložil k návrhu novely Ústavy na zasadaní Ústavnoprávneho výboru NR SR.
Podľa návrhu novely, ktorú predložil za skupinu poslancov predseda parlamentu Pavol Hrušovský, by bol mandát parlamentu pre členov vlády na zasadaní Rady ministrov záväzný a parlament by tak mohol ovplyvňovať dianie na úrovni európskych orgánov. "Považujem za nevyhnutné, aby Národná rada mala kontrolnú právomoc aj nad zákonmi prijímanými na úrovni európskych orgánov a aby Národná rada mohla obligatórnym stanoviskom zaväzovať členov vlády postojom, aký majú prezentovať na týchto úrovniach európskych orgánov," povedal Hrušovský. Kompromis tam podľa neho nie je možný. "Buď zostane terajší ústavný stav a dáme úplnú voľnosť členom vlády SR, alebo Národná rada využije svoje zvrchované právo byť najvyšším ústavodarným a zákonodarným orgánom aj po plnoprávnom členstve SR v EÚ," povedal novinárom Hrušovský.
Opoziční poslanci Stanislav Husár, Katarína Tóthová z ĽS-HZDS a Róbert Madej a Jana Laššáková zo Smeru chcú navrhnúť, aby sa do novely dostala možnosť, že parlament bude zriaďovať vyšetrovací výbor pre vyšetrovanie veci verejného záujmu. Ak pripomienka na vytvorenie vyšetrovacieho výboru neprejde, hrozí, že poslanci týchto dvoch strán nepodporia celú novelu. Ak by nebola novela ústavy schválená len preto, že neprejde ich pripomienka, podľa Hrušovského pôjde o politické vydieranie. O návrhu na zriadenie výboru je však ochotný diskutovať.
Výbor prerušil rozpravu o predložených pozmeňujúcich návrhoch k novele ústavy. Podľa novely by mala vláda parlament informovať včas, komplexne a priebežne o všetkých iniciatívach únie. V NR SR by mal vzniknúť výbor pre európske záležitosti, ktorý by mal prijímať stanoviská pre zástupcov vlády. Novela upravuje aj voľby do Európskeho parlamentu (EP). Občania členských štátov únie s povolením na pobyt na území SR budú mať právo voliť a byť volení do EP v krajine. Voľby bude vyhlasovať predseda parlamentu. V kompetencii Ústavného súdu SR bude kontrolovať ústavnosť a zákonnosť volieb do EP. Funkcia poslanca NR SR bude nezlučiteľná s výkonom funkcie sudcu, prokurátora, verejného ochrancu práv, príslušníka ozbrojených síl a príslušníka ozbrojeného zboru a poslanca EP.
Poslanci Ústavnoprávneho výboru dnes prerušili aj rozpravu o novele Ústavy SR, ktorú predložil Ján Drgonec z ANO. Navrhuje vypustenie jednej vety z článku 78, ktorou sa umožňuje viesť proti poslancovi občiansko-právny spor za výroky prednesené v NR SR. Upozornenie: TASR ponúka k správe zvukový záznam.