Berlín 18. februára (TASR) - Za vymenovanie podpredsedu Európskej komisie (EK), povereného riadením hospodárskych reforiem, sa dnes v spoločnom komuniké, ktorého text v liste zaslali Bruselu, vyslovili najvyšší politickí predstavitelia Francúzska, Veľkej Británie a Nemecka.
Po rokovaní s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom a s britským premiérom Tonym Blairom spolkový kancelár Gerhard Schröder pred novinármi vyhlásil, že Berlín, Paríž a Londýn nechcú vládnuť nad nikým, predovšetkým nie v Európe.
Jacques Chirac na spoločnej tlačovej konferencii v hlavnom meste Nemecka zdôraznil, že s účastníkmi summitu rokoval o otázkach, ktoré sa týkajú celého starého kontinentu. Francúzsky prezident preto vyjadril prekvapenie nad tým, že viacero európskych štátov vopred kritizovalo berlínsky summit a hovorili v súvislosti s ním o "pomýlenom kroku samozvaných veľmocí".
"Ak sa nám v Berlíne podarilo uzavrieť dobré dohody a vypracovať rozumné návrhy, budú z toho profitovať nielen naše krajiny, ale aj celá EÚ, ktorej sa preto nemusíme ospravedlňovať za nič," podčiarkol Tony Blair.
Všetci traja politici zdôraznili nevyhnutnosť reformy sociálnych systémov, ktoré sa musia prispôsobiť zmeneným demografickým podmienkam. "Kritická otázka znie, ako dosiahneme, aby úplne nová svetová ekonomika 21. storočia bola sociálne spravodlivá," povedal Blair.
Podľa Schrödera dal dnešný summit "impulzy pre Európu", aby sa stala do roku 2010 konkurenčne najschopnejším regiónom sveta. Chirac sa vyslovil za viac investícií do vzdelávania a výskumu a prispôsobenie sociálnej politiky zvyšujúcemu sa priemernému veku obyvateľstva.
O chúlostivejších témach diskutovali účastníci berlínskeho summitu v rámci pracovnej večere, na ktorej sa zúčastnili aj ministri zahraničných vecí všetkých troch krajín. Hovorili predovšetkým o situácii v Afganistane, Izraeli, na palestínskych územiach, v Iraku a Turecku.
Hlavy štátov a vlád a šéfovia diplomacií rokovali aj o európskej ústave, budúcej štruktúre Európskej komisie a rozpočtových pravidlách na roky 2007-13.