Jacques Chirac, Gerhard Schröder a Tony Blair mali včera dobrú náladu. Lídri ostatných európskych krajín sa boja, že ich blízke vzťahy môžu ohroziť zvyšok Európy. FOTO - REUTERS
zska, Nemecka a Veľkej Británie sa však stala veľká téma. Tí, ktorí na schôdzke neboli, rozprávali o vláde triumvirátu, občanoch druhej kategórie, o nebezpečenstve, ktoré plynie z toho, keď sa traja veľkí zatvárajú v Berlíne a vymýšľajú.
Také hlasy zaznievali z Talianska, Španielska, Rakúska a Portugalska. Britský minister zahraničia Jack Straw telefonoval do Madridu, Varšavy a Ríma, aby upokojil spojencov z irackej krízy, že nejde o nič viac ako o konzultácie.
Na stretnutia Jacqua Chiraca a Gerharda Schrödera - teda na stretnutia takzvaného európskeho motora, si Európa už zvykla. Teraz sa k nim pridala historicky euroskeptická Británia, ktorá navyše na rozdiel od Berlína a Paríža podporuje Američanov v Iraku. Vzbudilo to pozornosť a ostražitosť. Ide totiž o tretie takéto stretnutie od septembra minulého roka.
Paríž, Berlín a Londýn hovoria, že je prirodzené, keď sa stretávajú lídri krajín, kde žije 200 miliónov obyvateľov Európy. V čase, keď je rozšírenie únie na spadnutie, Európa sa zotavuje z irackých rozporov a ani zďaleka nejaví známky, že by bola „najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta" ako si únia predsavzala v roku 2000 v Lisabone, je to logické. Otázkou je či vzhľadom na podozrievavú atmosféru v únii rozumné.
Podľa pozorovateľov všetci traja lídri strácajú pozície doma: Blaira ohrozuje „neobjavenie" zakázaných zbraní v Iraku, Schrödera nepopulárne reformy a Chiraca korupcia jeho priateľa expremiéra Alaina Juppého. Preto potrebujú vzbudiť dojem, že konajú.
„Sú to pragmatici, chopili sa šance vyzerať lepšie na domácom fronte," povedal týždenníku Time Cord Jakobeit, politológ z univerzity v Hamburgu.
Existujú však aj názory, že aj keď sú lídri veľkej trojky schopní pragmatického prístupu, hodnotové, ale aj reálpolitické rozdiely medzi nimi sú priveľké na to, aby založili dlhodobejšie partnerstvo. „Rozdiely sú priveľké a Európa v príliš hlbokej kríze," hovorí politický analytik nemeckého denníka Die Welt Michael Stürmer.
Napriek tomu sa veľká trojka k sebe opatrne približuje - či už v otázke európskych síl rýchleho nasadenia alebo v spoločnej diplomatickej ofenzíve v Iráne. Stále však zostáva veľa tém, na ktorých môže stroskotať.
Hovorili o nich aj včera: ekonomika, nemecký plán reorganizovať Európsku komisiu a vytvoriť funkciu „superkomisára" pre ekonomiku, ktorý by prevzal súčasnú agendu komisárov obchodu, vnútorného trhu a životného prostredia, ale aj ústava, Irak, Afganistan. O sporoch lídri na verejnosti nehovorili, z agendy stretnutia sa to však dalo vytušiť. Už to by mohlo upokojiť tých, čo sa boja nového triumvirátu.
JANA MIKUŠOVÁ