Londýn 19. februára (TASR) - Berlínska schôdzka nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca a britského premiéra Tonyho Blaira je dnes hlavnou témou londýnskych denníkov.
Podľa Daily Telegraphu sa britský premiér stal jedným z tých, ktorí budú rozhodovať o európskych otázkach, a to vďaka tomu, že narušil francúzsko-nemeckú os a presvedčil Paríž a Berlín o potrebe urýchliť hospodárske reformy.
Blair tiež odmietol kritiku Talianska a niektorých ďalších štátov, ktoré neboli na summit pozvané: "Premiér povedal, že čo je dobré pre tri najväčšie európske krajiny, je dobré aj pre ostatných," uvádza Daily Telegraph.
No ani francúzsky prezident neprejavil nadšenie nad tým, že Británia narušuje spojenectvo medzi Francúzskom a Nemeckom, ktoré Chirac nazval "najintenzívnejším partnerstvom v Európskej únii".
Británia ešte nikdy nebola tak blízko srdci Európy ako práve v Berlíne, tvrdí Daily Telegraph. Nemecko a Francúzsko si vraj uvedomili, že bez nej nemôžu byť vedúcou silou únie. Summit však priniesol viac otázok než odpovedí.
Nebudú sa Francúzsko a Nemecko snažiť zneužiť Blairovho uspokojenia z toho, že je v srdci Európy, na uskutočnenie vlastných zámerov, napríklad vybudovanie obranných síl, ktoré budú konkurovať NATO, a presadiť cez neho federálnu agendu únie? Chceme sa naozaj priateliť s dvoma štátmi, ktoré ešte nedávno presadzovali spiatočnícku politiku v otázke reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky a prekračovali pravidlá Paktu stability?, pýta sa Daily Telegraph.
Čo naše spojenectvo s ďalšími európskymi štátmi, predovšetkým s Talianskom, Poľskom a Španielskom, ktoré sa obávajú, že berlínsky triumvirát ich vylučuje z rozhodovacieho procesu? A môže krajina, ktorá nie je súčasťou eurozóny, tvrdiť, že patrí do jadra EÚ?, pýtajú sa v závere noviny.
Podľa Guardianu bol však summit dobrým začiatkom. Európa ale potrebuje viac, než len toto spoločenstvo troch štátov. Veď ešte pred rokom písali francúzske noviny o osi Paríž - Berlín - Moskva, ktorá sa stavala proti vojne v Iraku. Dnes denník Le Monde hovorí o osi Berlín - Londýn - Paríž. O akej osi sa bude písať o rok?, pýta sa Guardian.
"Nová, rozšírená únia nebude fungovať, ak bude všetko závisieť od dohody 25 hláv štátov a vlád. Nebude stačiť väčšinové hlasovanie, ani jeden silný európsky prezident. Ostáva to, čo hýbalo projektom zjednotenej Európy 50 rokov: strategická spolupráca medzi národnými vládami," dodáva Guardian.