
BRATISLAVA – Slovenská armáda nie je napriek útokom na Afganistan v žiadnej mimoriadnej pohotovosti. „Sme v hlbokom mierovom stave. Debatovala som aj s hovorcom českého ministerstva obrany a takisto to berú ako mierový stav. Česká republika je pritom členom NATO. Prijali sme opatrenia, ale nenasadzujeme žiadne špeciálne jednotky,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany Ingrid Stanová.
Ani po nedeľňajšom zasadnutí krízového štábu sa úlohy nemenia. „Dôležité je plnenie tých doterajších nariadení a úloh,“ píše sa v komuniké. Jediné nové opatrenie je včerajšie nariadenie náčelníka generálneho štábu Milana Cerovského, aby sa aktivovalo Stále operačné centrum štábu pre koordináciu velenia operácií, ktorého úlohou je monitorovať situáciu 24 hodín denne.
Minister obrany Jozef Stank včera vydal rozkaz. Píše sa v ňom: „Aj keď súčasná bezpečnostná situácia vo svete nepredstavuje bezprostredné vojenské ohrozenie SR, vyžaduje si od nás kvalitatívne nový prístup k riešeniu otázok bezpečnosti a obrany, previerku bezpečnostných, obranných a pohotovostných systémov, väčšiu ostražitosť a disciplínu.“ Vyzval aj na dôsledné plnenie všetkých úloh mierového života a efektívnosť výcviku.
Naši vojaci do Afganistanu nepôjdu
Ingrid Stanová vylučuje, žeby sa v súčasnosti mali zapojiť naše jednotky do akcie v Afganistane. „Nás o to nik nepožiadal. Nie je situácia, keď by sme my mali posielať vojakov do tohoto regiónu.“
Otázky, čo by sa stalo, keby bolo napadnuté Slovensko, prípadne by sa na nás zamerali teroristi, ostávajú zodpovedané len čiastočne. Ingrid Stanová: „Nechcem sa pohybovať v rovine hypotéz. Nič nenasvedčuje tomu, žeby mohlo byť Slovensko zo strany teroristov ohrozené.“
Naše pozemné sily sa delia na sily okamžitej reakcie, sily rýchlej reakcie a hlavné obranné sily. Najmä naše sily okamžitej reakcie patria medzi špičkovo vycvičené v rámci európskych armád. Slovensko má vynikajúce prieskumné jednotky. Vojaci z 1. prieskumného práporu bývajú na súťažiach a cvičeniach v priamej konfrontácii s americkými Rangers zvyčajne neporovnateľne lepšie pripravení, hoci s horšou technikou. Vynikajúci boli v minulosti aj naši piloti.
Máme zastaranú techniku
Horšie je to s materiálnym vybavením a výcvikom vojakov základnej služby. V prípade napadnutia Slovenska má naša armáda k dispozícii 56 bojových lietadiel, z toho dve tretiny nefunkčných, 19 útočných vrtuľníkov, 272 bojových tankov, 667 bojových obrnených vozidiel a 316 delostreleckých systémov.
Protivzdušná obrana je sčasti zabezpečovaná výkonným ruským raketovým systémom S-300, ktorý je v Nitre. Tabuľkový počet 30 800 vojakov býva zvyčajne nenaplnený. Množstvo vojakov základnej služby má osobné skúsenosti, že na vojenčine si len párkrát zastrieľali zo samopalu a špeciálnym vojenským cvičeniam v teréne venovali minimum času.
V súčasnom mierovom stave má slovenská armáda rozpočet postačujúci len na základné udržanie funkčnosti. Pri napadnutí štátu sa radikálne menia toky peňazí a armáda sa stáva prioritnou.
RICHARD FILIPKO