Novinári to budú mať ťažšie – bude stále viac symbolov a stále menej informácií

John MacArthur je publicista a vydavateľ amerického intelektuálneho a veľmi vplyvného časopisu Harper‘s Magazine. Má štyridsaťpäť rokov a je autorom knihy, ktorá pred časom kritizovala spravodajstvo z vojny v Perzskom zálive. Kniha sa volá Bitka lží.

„Samotné spravodajstvo z útokov na Ameriku bolo veľmi dobré a profesionálne,“ povedal včera pre viaceré európske denníky MacArthur. Teraz však Amerika podľa neho beží „v rytme vysoko prehriatych obrátok vlastenectva“. Niekoľko známych novinárov už vyhlásilo, že sa v tejto situácii zriekajú akejkoľvek kritiky prezidenta a vlády. Aj seriózne noviny začínajú označovať všetky od hlavného prúdu sa odchyľujúce kritické hlasy proti vláde za nemorálne.

Dan Rather, jeden z najpopulárnejších moderátorov televíznych správ, povedal: „Bush je prezident, a keď ma povolá, aby som si plnil svoju povinnosť, budem pripravený.“ Americké médiá sa podľa MacArthura nesú dnes v tomto duchu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

USA sa tentoraz nachádzajú v mimoriadnej situácii, celkom inej, ako keď Irak pred jedenástimi rokmi prepadol Kuvajt. Lenže práve preto, myslí si MacArthur, teraz Američania potrebujú jasné analýzy viac ako kedykoľvek predtým. A to vrátane nesúhlasných hlasov. „Namiesto toho sa naši novinári pretekajú v oslavovaní prezidentových prejavov.“ Dvoch novinárov menších novín dokonca vyhodili za to, že si trúfli kritizovať Georgea Busha. „To je blamáž amerických novín,“ sťažuje sa MacArthur.

MacArthur vo svojej knihe obhajuje tézu, že americká vláda vojnu v Perzskom zálive „mediálne predala“. Podľa neho to v týchto dňoch bude robiť podobne. „Úspešný predaj sa už dávno začal. Tým, že sa od začiatku kríza pomenovala ako vojna – že prezident i médiá ju tak jednohlasne definovali.“ Útoky na WTC a Pentagon médiá okamžite definovali ako vojnové akty, nie ako zločin či masové vraždy. Aj britskí komentátori však ocenili práve to, že Bush veľmi rýchlo „správne označil útoky za vojnu“. MacArthur si myslí, že Bushova vláda touto vojnovou rétorikou vyhnala očakávania americkej verejnosti do takej výšky, že teraz potrebuje obrazy, ktoré by tomu zodpovedali.

SkryťVypnúť reklamu

Ale odkiaľ majú také obrazy prísť? Pentagon už vyhlásil, že novinárov k bojovým akciám nepustí. „Z toho teda vyplýva,“ hovorí MacArthur, „že spravodajstvo budú robiť vojaci. Tak ako to bolo vo vojne v Zálive, zábery bude vyberať Pentagon, informácie o víťazstvách a precízne zničených budovách a zabitých či zajatých teroristoch tiež. Kto si bude môcť overiť, či sú to presné informácie, alebo nie?“

Po vojne v Zálive sa Pentagon dohodol na nových pravidlách spravodajstva – takzvaných Ground Rules. A podľa nich musia vojaci umožniť prístup novinárom. Nie je to podľa MacArthura tak? „To sú dávno už len zdrapy papiera. Podľa všetkého, čo už doteraz vieme, bude prístup pre novinárov ešte oveľa ťažší ako v Zálive. Vtedy sa aspoň vybraným novinárom dovolilo robiť spravodajstvo z presne vymedzených a vybraných úsekov frontu. Tentoraz nijakí nezávislí svedkovia nebudú. Prezident Bush predsa povedal, že mnohé naše víťazstvá zostanú neviditeľné. Tak ako zostanú neviditeľné aj mnohé naše porážky a chyby.“

SkryťVypnúť reklamu

Vojaci argumentujú tým, že novinárom nemôžu zaručiť bezpečnosť. A tiež vojenským tajomstvom. No mnohí novinári tvrdia, že tieto argumenty sú väčšinou skôr výhovorky.

„Nikto z amerických novinárov, ktorí boli so zelenými baretmi vo Vietname, nikdy neodhalil nijaké vojenské tajomstvo a neohrozil život amerických vojakov. Na druhej strane pre demokraciu je podstatné, aby sa z médií verejnosť dozvedela, čo politici a vojaci v jej mene robia. Je to ochrana aj pre vojakov samotných: ak im velia nekompetentní velitelia, voliči sa to musia dozvedieť,“ tvrdí MacArthur.

V knihe Bitka lží napísal, že médiá dali vojnovému spravodajstvu estetický dizajn a „starostlivý styling“. Pozoruje teraz niečo podobné? „Bude to vojna symbolov.“ Americké televízne stanice sa „predbiehajú“ rozmermi upútaviek ako Boj proti teroru, Amerika vo vojne, Amerika vracia úder. „Všetky tieto symboly budú dôležitejšie, o to viac, že skutočných informácií bude čoraz menej.“

SkryťVypnúť reklamu

John MacArthur nedávno kritizoval Fox a CNN za to, že od jedenásteho septembra na obrazovke stále ukazujú americkú vlajku. „Napokon, nie sú štátnou inštitúciou,“ povedal. „Navrhol som, aby namiesto vlajky ukazovali listinu slobôd. Na druhý deň som dostal aspoň sto e-mailov v duchu: Škoda, že ste jedenásteho septembra neboli vo WTC vy.“ (mf, puk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 367
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 958
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 137
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 052
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 985
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 668
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu