Filmári prebrali len časti umenia wushu

Wang Yingshen na prvý pohľad vôbec nevzbudzuje dojem majstra bojového umenia. Postavou pripomína skôr toho, ktorého v škole bili. Majstrovsky vyzerá až jeho pohyb. Dokáže stáť v špagáte, vyskakovať do otočiek s výkopmi, salto urobí aj niekoľkými technika

mi. Pomalé, kĺzavé pohyby vyzerajú v jeho predvedení ladne a elegantne. Šabľou v ruke dokáže točiť tak rýchlo, že sa stáva takmer neviditeľná. Wushu sa učil skoro celý život a posledného poldruha roka svoje umenie odovzdáva žiakom na Slovensku.

Čo môže človeku wushu dať?

„V prvom rade zdravie. Je to veľmi komplexné pohybové umenie, ktoré rozvíja mnoho fyzických schopností ako pružnosť, silu alebo rýchlosť a koordináciu pohybov. Pravidelný tréning cvičí telo a posilňuje vôľu. Je to súčasne cesta, ako sa zblížiť s čínskymi tradíciami a kultúrou."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dá naučiť?

„Príkladom môžem byť ja. Cvičím od piatich rokov. Najprv som trénoval hodinu a pol ráno, potom dve hodiny popoludní. Neskôr som cvičil na vysokej škole. V Číne je porekadlo, podľa ktorého treba ísť cvičiť von vtedy, keď je v lete najteplejšie, a keď je v zime najzimšie. Samozrejme, moderná doba zmenila i podmienky tréningu, a to vrátane Číny. Sú telocvične, v ktorých sa dá pohodlne cvičiť celý rok. To zmenilo aj samotné wushu, posunulo ho smerom k športu."

Ako sa wushu vyučovalo kedysi?

„Medzi učiteľom a žiakom bol vzťah ako medzi otcom a synom. Bol však veľmi prísny. Keď stál učiteľ, musel stáť aj žiak. Často to tak je aj v súčasnosti. Niektorí moji učitelia sú takéhoto tradičného zamerania, mnohí sú už veľmi starí a musí sa im prejavovať veľká úcta."

SkryťVypnúť reklamu

Sú európski alebo slovenskí žiaci iní?

„Postupne si zvykám na odlišný prístup. Vysvetlím to na príklade. Keď v Číne majster učí nejaký štýl, obyčajne sa študenti nepozerajú na to, či sa im to páči, alebo nie, ale jednoducho sa to učia. Slováci sú vyberavejší. Budú sa učiť, len ak sa im to páči. Pozitívne však je, že majú k cvičeniu zodpovedný prístup. Ak ide o rozdiely medzi modernou a tradičnou školou, sú, samozrejme, hlbšie. Žiak v tradičnej škole sa nemohol len tak učiteľa spýtať napríklad na význam nejakej techniky. Majster len ukázal pohyby a bolo úlohou žiaka dokonale sa ich naučiť. Až keď sa mu vryli do hlavy a mal ich zautomatizované, mohol sa majstra pýtať na ich význam."

Vedeli starí majstri chodiť po vode alebo levitovať?

„Osobne som nič také nevidel, ale verím, že ešte aj teraz sú majstri, ktorí dokážu z pohľadu bežného človeka neuveriteľné veci. Na vlastné oči som videl majstra techniky dvoch prstov, ktorý cvičil od piatich rokov. Umenie zvládal tak dobre, že dokázal spraviť stojku len na dvoch prstoch."

SkryťVypnúť reklamu

Stále teda sú ľudia, ktorí to dokážu?

„Áno, ale je ich málo. Problém je, že svoje umenie neodovzdávajú masám, ale len svojim žiakom, ktorými sú často len syn alebo dcéra. Pre túto tradíciu odovzdávania umenia už niekoľko štýlov zaniklo."

Je nejaký ideál, ku ktorému sa cvičením wushu speje?

„V podstate ide o dosiahnutie čo najvyššej úrovne spojenia vôle, dýchania a pohybov. Na prvý pohľad to možno vyzerá jednoducho, no vyžaduje si to veľmi dlhý tréning."

Sú majstri takí neporaziteľní v boji, ako to vidieť v karate-filmoch?

„V Číne sa na zmeranie úrovne bitka príliš nepoužíva. Tak sa to robilo v starej Číne. No ani vtedy sa nebojovalo tak, ako to ukazujú filmy. Aj ja som hral vo filmoch a pamätám si, že raz som letel niekoľko metrov, samozrejme, pripevnený na drôte. Filmári si zobrali len časti umenia wushu, niektoré techniky alebo údery, ale to, čo predstavujú, nie je bojové umenie."

SkryťVypnúť reklamu

Ako prežili bojové štýly až doteraz?

„Uchovali sa preto, že obsahujú čosi výnimočné. Na začiatku vznikalo wushu ako prostriedok vojen. Malo zlepšovať schopnosť bojovať a prežiť. Starí majstri k nemu pridávali vlastné prvky a takto upravené sa šírili ďalej vďaka majstrovým nasledovníkom. Snažili sa odpozorovať. Podmienkou bolo, že museli byť prakticky aplikovateľné, teda využiteľné v boji."

Použili ste niekedy wushu v boji?

„Veľmi málo. Ešte kým som na vysokej škole učil wushu zahraničných študentov, našli sa cudzinci, ktorí ma chceli vyskúšať. Provokovalo ich, že viem bojovať, a zlákalo ich, že som malý a ľahký."

Ako to dopadlo?

(smiech) „Viete, bol som vždy veľmi rýchly."

Zoznámte sa s bojovými umeniami

Dnes večer je príležitosť vidieť na vlastné oči majstrovstvo wushu a aj ďalších bojových umení. V bratislavskej športovej hale na Pasienkoch prebieha večer bojových umení, kde sa predstaví aj majster Wang Yingseng. Informácie o wushu si môžete pozrieť aj na internete. Zaujímavé stránky sú napríklad www.chinawushu.sk, www.Wa.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Stručne o wushup Wushu je bojové umenie, ktoré je z hľadiska počtu štýlov a množstva ľudí, ktorí ho cvičia, najrozšírenejšie.

p Jeho pôvod je v Číne a vytvorilo základ mnohým iným štýlom a umeniam. Ďalšie veľké skupiny bojových umení tvoria japonské (Ju Jitsu, kendo, džudo, aikido, karate), kórejské (taekwondo) alebo thajské (thajský box).

p Rozvinulo sa množstvo štýlov wushu. Základné rozdelenie je na vonkajšie (dynamické) a vnútorné (pomalé, plynulé).

p Dodnes prežili napríklad štýly Južná päsť, Dlhá päsť, Bagua zhang alebo Modlivka.

p V poslednom čase sa z wushu rozšíril na Slovensku napríklad štýl Taiji quan. Ide o vnútorný štýl, ktorý sa cvičí prostredníctvom pohybových zostáv.

p Wushu sa cvičí bez zbraní i so zbraňami (kopia, meč, šabľa, palica, halapartňa).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 252
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 671
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 581
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 383
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 825
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 760
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu