Môže byť predsedom komisie pre štátne skúšky na fakulte verejnej vysokej školy v SR profesor pre financie a bankovníctvo, ktorý je českej národnosti a je štátnym občanom ČR, kde pracuje a trvale býva? Na Slovensko prichádza, len ak má prednášky na fakulte, ktoré prednáša po česky, nie v štátnom jazyku SR, dokonca aj písomné testy na skúšku sú v českom jazyku, čo nám spôsobuje nemalé problémy. M. Z. a J. S.
Základná právna úprava uvedenej problematiky sa nachádza v zákone č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „vysokoškolský zákon"). Zároveň sa necháva vysokej škole bližšie si upraviť niektoré otázky v tzv. vnútorných predpisoch verejnej vysokej školy, ktorými sú v danom prípade najmä štatút a študijný poriadok verejnej vysokej školy,
Vychádzajúc zo zákonných ustanovení (bez poznania úpravy vnútorných predpisov, najmä študijného poriadku), podľa ustanovenia paragrafu 63 vysokoškolského zákona musí každý študijný program ako jednu z podmienok na jeho úspešné absolvovanie obsahovať vykonanie štátnej skúšky alebo štátnych skúšok. Štátna skúška sa vykonáva pred skúšobnou komisiou. Právo skúšať na štátnej skúške a na rigoróznych skúškach majú iba vysokoškolskí učitelia pôsobiaci vo funkciách profesorov a docentov v zmysle ust. § 75 ods. 1 vysokoškolského zákona a ďalší odborníci schválení príslušnou vedeckou radou verejnej vysokej školy, do ktorej pôsobnosti okrem iného patrí podľa ustanovenia paragrafu 12 ods. 1, písm. d) vysokoškolského zákona i schvaľovanie týchto ďalších odborníkov, ktorí majú právo skúšať na štátnych skúškach pre študijné programy uskutočňované na vysokej škole. Zloženie skúšobných komisií na vykonanie štátnych skúšok určuje - z osôb oprávnených skúšať na príslušných fakultách, pre študijné programy uskutočňované na vysokej škole - rektor. Do skúšobných komisií na vykonanie štátnych skúšok sú spravidla zaraďovaní aj významní odborníci v danom študijnom odbore aj z iných vysokých škôl.
Podľa ustanovenia paragrafu 75 vysokoškolského zákona vysokoškolskí učitelia pôsobia vo funkciách profesor, hosťujúci profesor, docent, hosťujúci docent, odborný asistent, asistent a lektor. Podľa ustanovenia paragrafu 79 môže dekan, resp. rektor na čas nepresahujúci dva roky so súhlasom vedeckej rady fakulty (vedeckej rady vysokej školy) uzavrieť pracovný pomer s významným odborníkom na miesto vysokoškolského učiteľa vo funkcii hosťujúceho docenta alebo hosťujúceho profesora, čím je v zmysle predošlého dané jeho oprávnenie byť členom, resp. predsedom skúšobnej komisie.
Pre úplnosť uvádzame, že v zmysle ustanovenia paragrafu 4 zákona č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky, upravujúcom používanie štátneho jazyka v školstve, príslušné ustanovenia zákona upravujúcom používanie štátneho jazyka v školstve sa nevzťahujú na jeho používanie pri výučbe na vysokých školách, a to ani na používanie učebníc a učebných textov.
Všetky otázky týkajúce sa vykonávania štátnych skúšok podrobnejšie upravujú vnútorné predpisy vysokej školy, no z uvedeného je zrejmé, že pôsobenie profesora z Českej republiky vo funkcii predsedu skúšobnej komisie pre štátne skúšky je možné.