Ak sú koncom mesiaca mrazy, s rezom vyčkáme do oteplenia, pretože mráz by mohol preniknúť cez reznú ranu až k prvému očku, ktoré by zničil.
Lepové pásy, ktoré sme dali v jeseni na stromy, treba vo februári odstrániť a spáliť. Postupujeme pritom opatrne. Pod hornými a spodnými okrajmi lepových pásov často nachádzajú úkryt škodcovia. Môžu tam naklásť vajíčka samičky piadivky zimnej. Starostlivo skontrolujeme aj trhliny v kôre a odstránime z nich prezimujúcich škodcov. Skontrolujeme tiež miesto nad lepovým pásom, či ho niektoré piadivky nepreliezli.
Ak pôda nie je zamrznutá, môžeme v tomto období vysádzať cibule tulipánov. Predpokladom je, aby cibule boli dobre uskladnené. Pri vysádzaní dbáme, aby sme nepoškodili zdurené lôžko cibule, prípadne aj výhon. Cibule nezatláčame do pôdy silou.
Parenisko a malé skleníky sú od polovice februára vhodné na pestovanie sadeníc na skoré vysádzanie na záhony. Týka sa to najmä hlávkového šalátu a kalerábu. Tieto druhy vysievame do riadkov vzdialených od seba 10 centimetrov. Sejeme riedko a rovnomerne, iba tak vyrastú silné, dobre vyvinuté sadenice. Na jeden meter potrebujeme pri hlávkovom šaláte 0,3 až 0,5 gramu, pri kaleráboch asi 3 gramy semien, pri hĺbke siatia 0,5 až 1 centimeter. Ak v jednom parenisku pestujeme skorú zeleninu a pripravujeme aj sadenice, jednotlivé priestory oddelíme doskami, vzhľadom na rozdielne podmienky vetrania. Časté vetranie urýchľuje otužilosť sadeníc.
Tirolské klinčeky, ktoré sme prezimovali v pivnici, koncom februára zostriháme a umiestnime na svetlé stanovište. Necháme iba tretinu z dĺžky výhonkov. Vďaka tomu mohutne obrastú a vytvoria bohaté kríky. Potrebujú svetlé stanovište, aby sa nové výhonky nevytiahli. Teplota nemá presiahnuť 8 stupňov, pretože vo februári nie sú ešte svetelné pomery dostatočne priaznivé. Substrát udržiavame len mierne vlhký.
(pav)