Stredný manažment sa teší značnému zvýšeniu platov

Platiť dobre (to pay well) je jeden zo spôsobov, ako si v konkurenčnom prostredí udržať svoje talenty. Efektívne odmeňovanie sa však neobmedzuje len na kvantitatívne vyjadrenie výšky mesačného príjmu, ale v širšom kontexte zahŕňa aj všetky nepeňažné ...

Platiť dobre (to pay well) je jeden zo spôsobov, ako si v konkurenčnom prostredí udržať svoje talenty. Efektívne odmeňovanie sa však neobmedzuje len na kvantitatívne vyjadrenie výšky mesačného príjmu, ale v širšom kontexte zahŕňa aj všetky nepeňažné odmeny a iné faktory, ktoré zamestnávateľom pomáhajú udržať a zvyšovať motiváciu zamestnancov a podávať tak požadovaný výkon. Odmeňovanie teda súvisí so sociálnou politikou a zamestnaneckými výhodami, kultúrnymi aspektmi (pracovné prostredie a podmienky, pracovný štýl) a taktiež vhodnými možnosťami ďalšieho rozvoja zamestnancov, vrátane školení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Efektivita odmeňovania zamestnancov závisí od správnej voľby stratégie, ktorá je prepojená so strategickým riadením ľudských zdrojov. Úspešný systém odmeňovania je teda založený na správne zvolenom prístupe k hodnoteniu výkonnosti a kompetencií zamestnancov a je sprevádzaný zodpovedajúcou štruktúrou odmien a ďalších výhod. Základným východiskom takéhoto systému je objektívne ohodnotenie pracovných pozícií a prístup k aktuálnym a relevantným informáciám o platových úrovniach a typoch poskytovaných zamestnaneckých výhod na trhu. A práve takýto zdroj informácií predstavuje produkt PayWell - nástroj na plánovanie odmeňovania, ktorý pripravil profesionálny tím konzultantov poradenstva pre ľudské zdroje zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers.

PayWell - nástroj na plánovanie odmeňovania už po deviatykrát sleduje vývoj odmeňovania na trhu práce a zachytáva tiež aktuálny stav personálnej praxe v 63 spoločnostiach pôsobiacich na Slovensku. Za účelom vychytania trendov špecifických len pre niektoré odvetvia sa projekt realizoval v šiestich sektoroch: farmaceutický, informačné a komunikačné technológie, lízing, predaj a distribúcia, priemyselná výroba a rýchloobrátkový spotrebný tovar. Platové dáta na jednotlivých pracovných pozíciách pre príslušný sektor a celú vzorku skúmaných spoločností sú analyzované aj podľa veľkosti firmy, obratu spoločnosti a regiónu. Užívateľ má možnosť orientovať sa v množstve informácií pomocou interaktívneho nástroja, ktorý uľahčí vyhľadávanie relevantných platových údajov jednoduchým zadaním preddefinovaných kritérií (pozícia, región, veľkosť spoločnosti a odvetvie). Súčasťou štúdie je aj prehľad najtypickejších zamestnaneckých výhod poskytnutých na jednotlivých pracovných pozíciách, právne kompendium o súčasnej legislatíve v oblasti pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia, upozornenie na úpravy v tejto oblasti platné v blízkej budúcnosti a daňový náhľad na problematiku efektívneho odmeňovania.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa výsledkov sú v hlavnom meste v porovnaní s ostatnými oblasťami Slovenska v priemere o 37 % vyššie platy, pričom najväčšie zaznamenané rozdiely boli pri vrcholovom manažmente, kde sa v porovnaní s minulým rokom percento rozdielu zvýšilo približne o 10 %. Naopak v administratíve sa rozdiely v odmeňovaní v Bratislave a na ostatnom území Slovenska znižujú. Spoločnosti plánujú celoplošné zvýšenie platov v nasledujúcom 12-mesačnom období len o 9,3 %. Najvyššiemu zvýšeniu platov sa však tešili pracovníci stredného manažmentu, kde došlo až k 30-percentnému nárastu. Keďže súčasné konkurenčné prostredie vytvára silný tlak na zvyšovanie kvalifikácie a odbornosti zamestnancov, firmy čoraz viac investujú do tejto oblasti rozvoja ľudských zdrojov. V priemere ročné tréningové náklady predstavujú 41 000 Sk na zamestnanca. Uprednostňované sú lokálne školenia pred zahraničnými a potvrdzuje sa i trend častejšieho využívania outsourcingu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie zaujímavé analýzy, zistenia a trendy, ktoré pomáhajú top manažérom a personálnym manažérom v procesoch rozhodovania a plánovania efektívneho systému odmeňovania, sú obsiahnuté vo výstupoch tohto projektu.

DENISA SERINOVÁ,

konzultant, PricewaterhouseCoopers

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu