Paríž/Brusel 23. februára (TASR) Blížiace sa rozšírenie Európskej únie o desať nových členských štátov, vrátane Slovenska, vyvoláva rastúce napätie vo vzťahoch s Ruskou federáciou, uvádza v dnešnom čísle denník Le Monde.
Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina hovorí, že rozšírením EÚ o desať nových štátov sa zmenia ich ekonomické styky s Ruskom, čo pre Moskvu bude znamenať straty. Okrem finančných strát sa Moskva obáva, že bude mať hranice s EÚ.
Tieto obavy sa znásobujú aj tým, že Severoatlantická aliancia sa rozšíri o sedem nových štátov, ktoré Moskva predtým, v čase Sovietskeho zväzu, kontrolovala, konštatuje Le Monde. NATO sa má v tomto roku rozšíriť o Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litvu a Estónsko.
Ministri zahraničných vecí desiatich pristupujúcich a 15 súčasných členských štátov EÚ, ktorí si na dnes v Bruseli naplánovali stretnutie, majú v pláne globálne zhodnotiť vzťahy medzi Ruskom a EÚ.
Nie je možné vyjednávať o rozšírení Dohody o partnerstve a spolupráci Ruska a EÚ o desať nových členských štátov únie.
Po prijatí tohto princípu ako faktu sa bude môcť diskutovať o dlhom zozname ruských požiadaviek, celkovo 14, ku ktorým sa prirátajú aj tradičné sporné otázky.
Ministri zahraničných vecí si majú teda pripomenúť, že Dohoda o partnerstve a spolupráci RF-EÚ sa musí aplikovať bez predbežných podmienok alebo iných rozdielov už od 1. mája tohto rokuje, konštatoval Le Monde.
Nie je vyriešená otázka o ruskej Kaliningradskej oblasti, ani ďalšie sporné témy, napríklad vízová povinnosť medzi RF a EÚ, hladina hluku ruských lietadiel pristávajúcich napríklad na poľských alebo českých letiskách, či otázka ruskej menšiny v pobaltských štátoch, sumarizovali noviny.
Stanoviť sa majú aj červené línie, za ktoré EÚ nebude ochotná Moskve ustupovať, podotkol denník. Dá sa očakávať pritvrdenie postoja EÚ k Rusku. Taký politický vývoj sa zdá byť možný, lebo rozšírením EÚ sa zmení politické ťažisko únie.
Štáty EÚ, ktoré budú blízko Ruska, najmä pobaltské, asi nebudú natoľko ochotné prijať veľmi zmierlivý pragmatizmus súčasnej európskej pätnástky k Moskve, uzatvára Le Monde.