Bratislava 23. februára (TASR) - Spomedzi všetkých regiónov 10 pristupujúcich krajín Európskej únie (EÚ) je región Bratislava druhým najbohatším, ale Košický a Prešovský kraj východného Slovenska boli zaradené medzi 10 najchudobnejších.
Táto disparita medzi Bratislavou a ostatným územím SR vzišla z porovnávania veľkosti hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa, prepočítaného na paritu kúpnej sily obyvateľstva za 10 nových členov EÚ. Najnovšie údaje o týchto HDP minulý týždeň zverejnila Európska komisia (EK). Informoval o tom predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Mach po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Rudolfom Schusterom. Stretnutie na tému sociálna situácia občanov SR, s dôrazom kladeným na sociálne nepokoje rómskej komunity na východe SR, iniciovala hlava štátu.
Podľa slov Macha ŠÚ SR v súčasnosti nemá k dispozícii objektívne údaje, ktoré by hodnotili situáciu na začiatku tohto roka. Jediným ukazovateľom je miera inflácie za január, ktorá bola nižšia, ako očakávali analytici. "V prieskumoch verejnej mienky ako aj v spotrebiteľskom barometri sa však prejavili väčšie obavy obyvateľov a pokles spotrebiteľskej dôvery," poznamenal Mach.
V zmysle výsledkov z posledného sčítania obyvateľov SR ŠÚ SR informoval, že na Slovensku existuje asi 620 rómskych osád a desiatky rómskych komunít, v ktorých žije asi 260 000 až 280 000 Rómov. Početnosť rómskeho obyvateľstva, zdôraznil Mach, umožňuje predpokladať, že práve tam je sociálna situácia najhoršia. Mapovať však zo štatistického hľadiska sociálnu situáciu v jednotlivých sociálnych skupinách je podľa predsedu komplikované. Úrad, ako dodal, nie je schopný ani simulovať situáciu v mikroskupinách, akou je rómske etnikum.
Hovorca prezidenta Ján Füle uviedol, že na území dnešného Slovenska sa poslednýkrát rabovalo v roku 1918, čo neznamená, že tomu tak nebolo v iných krajinách. Napätá situácia v rómskych osadách a rabovanie obchodov "môže byť len začiatkom nejakej vlny, ktorú v tejto chvíli nevieme komplexne odhadnúť. Situáciu nie je treba podceňovať a treba urobiť také kroky, ktoré by viedli k upokojeniu situácie a hľadaniu východísk," tlmočil názor prezidenta SR Füle.