Pracovný trh Británie bude pre nových členov EÚ otvorený, bez sociálnych dávok

Londýn/Bratislava 23. februára (TASR) - Občania nových členských krajín EÚ, vrátane SR, budú môcť po registrácii legálne pracovať vo Veľkej Británii. ...

Londýn/Bratislava 23. februára (TASR) - Občania nových členských krajín EÚ, vrátane SR, budú môcť po registrácii legálne pracovať vo Veľkej Británii. Tá im však najmenej dva roky neumožní žiadať o sociálne dávky. Oznámil to dnes britský minister vnútra David Blunkett.

Británia sa rozhodla ponechať svoj pracovný trh otvorený preto, aby umožnila legálnu prácu tým, ktorí prídu zaplniť voľné pracovné miesta, a aby sa vyhla podporovaniu čiernej práce, informovalo TASR britské veľvyslanectvo v SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Blunkett v Dolnej snemovni britského parlamentu povedal, že vláda zavedie od 1. mája registračný program s cieľom sledovať počty migrantov z pristupujúcich štátov a v prípade potreby prijať opatrenia na ochranu britského pracovného trhu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ich právo pracovať v Spojenom kráľovstve bude závisieť od vystavenia registračného osvedčenia," uviedol Blunkett. "Dva roky a možno dlhšie budeme od občanov vstupujúcich (krajín) požadovať, aby sa dokázali o seba postarať. Ak toho nebudú schopní, prídu o právo pobytu a budú sa musieť vrátiť do svojej krajiny," dodal minister.

"Opatrenia, ktoré dnes prijímame, sú jasné ak sa zaregistrujete, môžete prísť do Británie a môžete u nás legálne pracovať a prispievať tak, ale nemáte nárok na dávky," vyhlásil Blunkett.

Hoci noví obyvatelia EÚ - občania Cypru, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Poľska, Slovenska a Slovinska - budú mať slobodu pohybu v únii, viacerí súčasní členovia sa dožadovali až sedemročného odkladu možnosti u nich pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Británia a Írsko boli jedinými krajinami, ktoré na svoje pracovné trhy neuvalil žiadne obmedzenia. Podľa vlády premiéra Tonyho Blaira Británia potrebuje migrantov kvôli nedostatku pracovníkov v určitých častiach krajiny. Londýn sa však obáva prílevu "dávkových turistov", ktorých zámerom bude poberať sociálnu podporu, nie pracovať.

Vláda vyjadrila nádej, že nové opatrenia zabránia zneužívaniu sociálneho systému Británie. Podľa Blunketta sa obmedzenia budú týkať prístupu k celej škále platieb, vrátane podpory v nezamestnanosti, prídavkov na deti, zdravotnej starostlivosti a príspevkov na bývanie.

"Opakujem, vítame ľudí, ako sme to robili po celé storočia, aby prišli do našej krajiny pracovať, prispievať a byť súčasťou našej spoločnosti," uviedol minister. "Odmietame tých, ktorí zneužívajú našu veľkorysosť, nech prichádzajú odkiaľkoľvek."

SkryťVypnúť reklamu

Pracovníci z nových členských štátov EÚ budú musieť pri registrácii uviesť, kde a pre koho pracujú. Register pomôže britskej vláde pohotovo reagovať v prípade, ak sa "napriek všetkým očakávaniam" vyskytnú destabilizujúce dopady na pracovný trh, dodal Blunkett.

Povinnosť registrácie, ktorú Británia zavádza pre nových členov únie je súčasťou jej snahy o boj s ilegálnou prácou. Je to zároveň cesta k zavedeniu identifikačných kariet (obdoba slovenských občianskych preukazov), ktoré eventuálne dostanú všetci občania únie žijúci v Británii, informovalo britské veľvyslanectvo v Bratislave.

Pre zaistenie dostatku informácií pre tých, ktorých sa to týka, spolupracuje britské ministerstvo vnútra s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) na informačnej kampani v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a v Poľsku. Kampaň bude komunikovať jednoduchý odkaz: Môžete prísť so Británie pracovať, ak sa registrujete, ale nie žiadať o sociálne dávky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 081
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 426
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 173
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 544
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 491
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 244
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 042
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 881
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu