Ľubľana 23. februára (TASR) - Pripravenosť na vstup do Európskej únie a podpora regionálneho rozvoja boli hlavnými témami dnešných rokovaní slovenského vicepremiéra Pála Csákyho s predsedom Komisie pre európske záležitosti slovinského parlamentu Alojzom Peterlem v Ľubľane.
Obaja privítali, že majú možnosť stretnúť sa tesne pred vstupom ich krajín do Európskej únie, uviedol pre TASR poradca vicepremiéra Martin Urmanič. Zároveň vysoko vyzdvihli skutočnosť, že tento spoločný vstup sa deje za veľmi dobrých vzájomných vzťahov.
Csáky i Peterle vyslovili očakávanie, že táto diskusia bude pokračovať už sa spoločným stolom v Európskej únii. Slovinský predstaviteľ ubezpečil, že Ľubľana nemá žiadny zámer blokovať proces prípravy európskej ústavy, ktorá je podľa neho veľmi potrebná.
Peterle sa súčasne veľmi pozitívne a optimisticky vyslovil k prijatiu ústavy. Podľa neho by krajiny blokujúce prijatie ústavy mali ustúpiť od svojich požiadaviek.
Podpredseda slovenskej vlády zdôraznil, že SR takisto podporuje prijatie európskej ústavy s tým, že proces jej prípravy by mal byť transparentný a mala by ho sprevádzať široká diskusia, ktorá už v Európe prebieha.
Ďalšou témou bola finančná perspektíva na roky 2007-11. Podľa Csákyho by sa diskusia mala začať čo najskôr. Zaujímavá pritom nebude veľkosť rozpočtu, ale štruktúra možností čerpania týchto prostriedkov.
Obaja sa zhodli v presvedčení, že bude potrebné využiť tieto prostriedky na rozvoj zaostalejších regiónov, aby sa znížili rozdiely medzi ekonomicky vyspelejšími centrami krajín a zaostalejšími regiónmi, pokiaľ ide o infraštruktúru alebo vytváranie nových pracovných príležitostí.
Predstavitelia oboch krajín sa zhodli v názore, že atmosféra v rozšírenej Európe bude iná ako dnes, keďže 25-členná únia bude kvantitatívne i kvalitatívne úplne novým zoskupením. Úspech pritom závisí od oboch strán, ako od starých členských krajín, tak aj od pristupujúcich štátov.
V utorok sa Csáky stretne so slovinským ministrom pre európske záležitosti Janezom Potočnikom, ministerkou pre regionálny rozvoj Zdenkou Kováčovou i štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Andrejom Logarom.