Študenti denného aj externého štúdia si budú hradiť časť nákladov na štúdium - od 3600 do 21 900 korún za rok štúdia. Presnú výšku poplatku stanoví vysoká škola. Pri odboroch, o ktoré študenti nebudú mať veľký záujem, ale štát bude mať záujem o ich absolventov, bude školné platiť štát.
Kto bude študovať dlhšie, ako je štandard, bude si hradiť náklady na štúdium, a to až do výšky 50 percent nákladov. Presnú sumu stanoví vysoká škola.
Každý študent bude môcť získať pôžičku vo výške školného. Pôžičku však nedostane do rúk, ale automaticky poputuje na danú školu. Študent ju bude môcť splatiť už počas štúdia alebo po jeho skončení. Splátky by mali tvoriť najviac 10 percent z príjmu, ak príjem absolventa školy presiahne výšku minimálnej mzdy. Absolventi, ktorí sa zamestnajú vo verejnom sektore, napríklad ako učitelia na školách, môžu byť od splácania oslobodení. Ak študent odsúhlasí, že sa mu zvýšia úroky o 1,5 percenta, nebude potrebovať ručiteľa.
Pôžička nezahŕňa náklady na ubytovanie, stravovanie či cestovanie. Ak ide o sociálne slabšieho študenta, môže požiadať o sociálne štipendium, z ktorého si tieto náklady bude hradiť. Jeho výška bude závisieť od toho, o koľko príjem rodiny presahuje životné minimum a aká je vzdialenosť bydliska študenta od školy - od 4210 do 5052 korún. Predpokladá sa, že sociálne štipendium bude môcť získať 30 percent študentov.
Každá vysoká škola vyčlení balík peňazí aj na motivačné a prospechové štipendiá. Vedenie fakulty určí, aké podmienky musí študent splniť, aby ich dostal.
(sr)