
jeme počet zariaďovacích predmetov, kuchynský priestor je vybavený rôzne veľkými skrinkami, poličkami, regálmi a množstvom nevyhnutných spotrebičov, potrebných k príprave jedál.
Prím hrajú farby
Najdôležitejším kritériom pri výbere kuchynskej linky je jej vzhľad. Kuchyne v rustikálnom štýle sa zhotovujú z dreveného masívu alebo sa na povrchovú úpravu skriniek použije drevená dyha. Modernejšie kuchynské zostavy sú veľmi variabilné a umožňujú výber z mnohých typov materiálov. Základom mnohých liniek sú drevené prvky, vyrobené z rôznych druhov dreva, z ktorých každé má svoju charakteristickú štruktúru, kresbu a osobitý odtieň. Niektorí výrobcovia ponúkajú kuchynské zostavy z masívneho dreva v kombinácii s lakovanými farebnými plochami. Obľúbené sú kombinácie svetlého dreva, napríklad buku s modrými alebo krémovými odtieňmi. Prednosťou takýchto kuchýň sú ľahko vymeniteľné dvierka, preto ak sa niekomu farba zunuje, veľ-mi jednoducho si ich vymení za iné. Aj keď masívne drevo a prírodné dyhy paria k najpoužívanejším materiálom pri výrobe jednotlivých kusov kuchynského nábytku, čoraz viac sa presa-dzujú atraktívne farebné lakované kuchynské linky. Vysoký lesk svetlejších pastelových odtieňov odráža svetlo a tým dokáže presvetliť celú miestnosť a spríjemniť atmosféru kuchyne. Biela farba sa dá dobre kom-binovať so všetkými druhmi dreva. Červenú kuchyňu určite nikto neprehliadne a veľmi zaujímavo vynikne s chrómom, nerezom alebo mliečnym sklom, podobne ako aj sýte modré odtiene, ktoré nachádzajú uplatnenie v modernom dizajne kuchynského nábytku. Je známe, že farby dokážu veľmi výrazne ovplyvňovať atmosféru daného priestoru, náladu a chuť do jedla. Na každého však pôsobia individuálne, a preto pri výbere kuchynského nábytku nepodliehajte vplyvom najnovších módnych trendov.
Plocha medzi skrinkami
Plocha medzi hornými a dolnými skrinkami je výrazným prvkom, ktorý nesmiete pri celkovom návrhu kuchynskej zostavy podceniť. Esteticky by mal korešpondovať so vzhľadom kuchyne a prakticky ho môžete využiť ako odkladací priestor. Variabilný drôtený program umožňuje zavesiť pod horné skrinky všetko to, čo potrebujete mať vždy poruke a čo by zbytočne zaberalo miesto na pracovnej ploche. Na nosnú tyč môžete zavesiť napríklad háčiky na chňapku, podložku, držiak na papierové utierky, koreničky a pod. Vybrať si vhodný materiál na obloženie steny medzi hornými a dolnými skrinkami nie je vôbec jednoduché. Najpoužívanejšie stále zostávajú keramické obkladačky menších alebo väčších rozmerov, prípadne keramická mozaika. Zadná plocha za tzv. pracovným, umývacím a varným centrom by sa mala ľahko čistiť a udržiavať, a rovnako dôležitá je odolnosť obkladového materiálu voči vlhku a vode. Niektoré kuchynské zostavy sú doplnené laminátovými doskami určenými medzi horné a spodné skrinky. Ich najnamáhanejšia spodná časť môže byť chránená pásom z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Exkluzívne je antikorové prevedenie celej plochy, ktoré výborne zladíme s kuchynskými spotrebičmi, drezom ale aj s pracovnou plochou. Netradičným riešením je zadná stena zo sklobetónových tvárnic. Ľahko a jednoducho sa čistí a je prakticky nezničiteľná. Finančne náročnejšie obklady sú z umelého alebo prírodného kameňa, preto sa napríklad aplikujú iba na časť povrchu a môžu sa kombinovať s iným, cenovo dostupnejším materiálom. Klasický umelý kameň - corian má v súčasnosti nahradiť nový výrobok, tzv. Hi-Macs, zložený z prírodného kameňa, akrylátu a pigmentov. Má podobné použitie ako corian, je však o niečo lacnejší.
Pracovná doska
Kuchynskú pracovnú dosku si môžete vybrať z niekoľkých materiálov. Okrem hygienických parametrov, odolnosti voči vysokým teplotám, chemikáliám a ostrým hranám, treba aj túto nemalú plochu zosúladiť s ostatnými materiálmi. Mala by harmonicky ladiť s celkovým dizajnom kuchynskej linky a vkusne ju dopĺňať. Maximálna tvárnosť a široká farebná škála umelého kameňa dáva možnosť výberu do väčšiny kuchýň. Z prírodných kameňov sa najčasnejšie využíva žula. Kuchynské pracovné dosky môžu byť vyrobené aj z dreva. Uplatnenie nachádza naj-mä tvrdé drevo, buk a orech, ktoré má minimálnu poréznosť. Drevo je však náročné na údržbu. V pravidelných intervaloch je potrebné drevené pracovné dosky napúšťať špeciálnymi voskami.
Kuchynská linka, ako aj celkové zariadenie kuchyne, predstavuje súhru najrozličnejších materiálov a povrchov zvislých i vodorovných plôch. Nie je vôbec jednoduché vybrať si tak, aby jednotlivé plochy boli nielen estetické, ale i trvanlivé, hygienické a aby sme nemali problémy s ich udržiavaním v bezchybnom vzhľade.